Zpět na výběr rostliny

Česnek

Česnek pěstují: julisek, pckop, Janaen, nosanek, komurka


Česnek je vytrvalá zelenina z čeledi Liliovité – Liliaceae, původem ze střední Asie. Česneková cibule je složená z více stroužků, z nichž má každý svou slupku. Kořenový systém je mělký ale mohutný, proto mu nevadí sušší stanoviště. Listy jsou dlouhé, tence šavlovité a květenstvím je okolík složený z mnoha sterilních pětičetných květů, z nichž každý je podepřen zobáčkovitým toulcem.

Stanoviště

Potřebuje slunné vzdušné polohy, lehčí živnou půdu s optimálním pH 6,5. Nesnáší těžké slévavé nebo chladné půdy.

Péče

Česnek netvoří semena, proto se množí pomoci stroužků. K tomuto účelu vybíráme stroužky zdravé, velké bez mechanického poškození a před výsadbou je moříme proti houbovým chorobám a háďátku.

Jarní kultury mají vegetační dobu 150 dní, vysazují se v březnu přímo na stanoviště do sponu 30×10 cm a sklízíme od konce července do září.

Ozimé odrůdy se vysazují v říjnu na záhon do sponu 30×10 cm a přezimují maximálně se dvěma tenkými listy. Hloubka výsadby je u obou typů 6–8 cm.

Během vegetace udržujeme půdu kypříme a udržujeme bez plevelů. Ve velmi suchých letech se musí zavlažovat zejména v době vzcházení.

Výživa a hnojení

Česnek je rostlina druhé až třetí trati, při přehnojení dusíkem hnije při skladování. Během vegetace bychom měli pravidelně přihnojovat NPK hnojivem s poměrem živin 1,5:1:3. Jinak ve výživě nepotřebuje žádné speciální prvky, jak je tomu u cibule. Dávka a intervaly mezi hnojením se pohybují dle použitého přípravku.

Choroby a škůdci

  • OYDV
  • Rzivost cibule
  • Sazivost česneku
  • Peniciliová (modrá) hniloba
  • Houbomilka česneková
  • Molík česnekový
  • Háďátko zhoubné

Druhy

Odrůdy česneku dělíme na Paličák a Nepaličák.

Paličák

Vytváří květní stvoly s pacibulkami. Jeho stroužky mají nafialovělé šupiny a není příliš vhodný ke skladování.

Nepaličák

Nevytváří květní stvoly s pacibulkami. Vyznačuje se menšími srpovitě zahnutými šupinkami bílé barvy. Většinou se jedná o jarní odrůdy s termínem sklizně v létě téhož roku, s dobře skladovatelnými cibulemi.

Jovan

Polopozdní ozimý paličák s velkými cibulemi a fialovými znaky na slupce.

Vekan

Raná odrůda ozimého paličáku, vyniká silným fialovým zbarvením.

Japo

Jarní světlolistý nepaličák, se středně velkými cibulkami krémové barvy.

Záhorský

Ozimý nepaličák, vysoce výnosná odrůda se žlutozelenými listy a kulovitými cibulkami.

Bzenecký Paličák

Velmi teplomilná odrůda česneku s kulatými cibulkami.

Lukan

Raný ozimý nepaličák s širokými listy. Má nejvyšší výnos ze všech odrůd česneku.

Rady a typy, výživová hodnota

Česnek je výborným zdrojem vitamínů a minerálů. Z nejvýznamnějších vitamínů obsahuje provitamín A, B1, B2, B3, C a jako zástupce minerálních látek lze jmenovat brom, vápník, chlor, měď, železo, hořčík, zinek, selen, germanium a mnoho dalších. Studie předpokládají, že právě díky selenu a germaniu má česnek tak významné protirakovinné účinky. Povzbuzuje zažívání, má antiseptické, antihelmetnické účinky, napomáhá vykašlávání, způsobuje pocení, proto je užíván jako podpůrný prostředek při horečnatých onemocněních. V kuchyni má využití jak k přípravě studených, tak i teplých pokrmů. Ve Středomoří se nakládá s olivami do slaného nálevu, používá se i na sušení nebo nasolování.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

kgteiy

Fotky Česneku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.