Zpět na výběr rostliny

Chejr

Chejr pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Chejr je krátkověká trvalka často pěstovaná jako dvouletka. Rostlina původně pochází ze Středozemí. Kvete druhým rokem na jaře krásnými vonnými sametovými květy v barvách bílé, žluté, červené, fialové i téměř černé.

Doba květu záleží na odrůdě – v dubnu a květnu kvete C. cheiri, v květnu a červnu C. allionii. Byly vyšlechtěny nízké pouze 20 cm vysoké odrůdy, nejoblíbenější jsou ale klasické asi 60 cm vysoké druhy.

Stanoviště

Chejr není náročný. Stanoviště je dobré slunné a půda vápenitá, propustná. Hodí se do okrasných záhonů, na obruby nebo do společnosti jiných, na jaře kvetoucích okrasných rostlin. Výborné jsou k řezu do vázy.

Péče

Semena vyséváme na začátku léta přímo na záhon nebo je můžeme předpěstovat a na stanoviště vysadit malé semenáčky koncem léta. Rostliny si musí do zimy vytvořit listy. Ještě na podzim malé rostlinky zaštípneme. Rozvětví se a více pokvetou. Na zimu je dobré v chladnějších oblastech chránit rostliny pokrývkou například s chvojí. Na jaře rostliny vykvetou.

Rady a tipy

Chejr je jedna z nejoblíbenějších rostlin v anglických zahradách.

Diskuse

Chejr do truhlíků na jaro


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Chejru ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Chejru


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.