Zpět na výběr rostliny

Chrpa

Chrpu pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Původem jsou z Evropy, Asie, vyskytují se v horských a nížinatých oblastech, jsou nenáročné, skromné. Patří do čeledi Asteraceae – Hvězdnicovité.

Stanoviště

Potřebuje suché, slunné stanoviště, hlubší, propustná půda s dostatkem vápníku. Celkem dobře snáší sucho.

Množení a sázení

Množíme semenem nebo dělení a to na jaře nebo na konci léta. Je-li těžká půda, přidáme trochu vápence a prokypříme.

Péče

Pravidelná zálivka, hlídáme, aby se nám půda nepřekyselila, protože mají raději více zásaditou.

Choroby a škůdci

  • Padlí (Erysiphceae)
  • Botryotiniová skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana)
  • Plži
  • Háďátka

Použití

Do trvalkových záhonů, do skupinových výsadeb, do přírodních partií zahrad, jako solitéry, k řezu.

Druhy a jejich kultivary

Chrpa horská (Centaurea montana)

Naše domácí rostlina, která roste na horských lukách, je vysoká 50 cm, stonky jsou vystoupavé, bohatě olistěné, šedě plstnaté, zašpičatělé, podlouhlé listy. Květ, úbor je uprostřed nafialovělý, jinak modrý. Hodně odnožuje. Kvete v květnu až červnu. Má cenné odrůdy s bílým růžovým nebo žlutým květem.

Její kultivary: Alba, Grandiflora, Rosea.

Centaurea pulcherrima

Listy jsou naspodu šedobílé, je vysoká 60 cm, květy jsou s velkými suchomázdřitými zákrovními listy, kvete růžově, v květnu až červnu.

Chrpa bělavá (Centaurea dealbata)

Je z Kavkazu a malé Asie, vytváří vzpřímené, vysoké keře, vysoká je 70 cm, má šedozelené, peřenodílné listy, dole jsou bíle plstnaté. Květenství jsou karmínově červené a má světlejší střed, jednotlivě na stoncích. Kvete v červnu až červenci.

Její kultivar je Steenbergii.

Chrpa žlutokvětá (Centaurea macrocephala)

Také je z Kavkazu, má silné, nevětvené, bohatě olistěné stonky. Kvete žlutou barvou v červenci až srpnu. Vysoká je 80–100 cm.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Chrpě ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Chrpy


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.