Zpět na výběr rostliny

Čilimník

Čilimník pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Čilimníky jsou okrasné keře, původní v Evropě, Asii a Severní Americe. Patří do čeledi bobovitých (mytýlokvětých) společně například s hrachem, vlčím bobem a jetelem.

Mají keřovitý, převislý nebo vzpřímený růst, pěstují se na kmínku nebo vytvářejí živý plot. Většina druhů má zelenou kůru. Drobné lístky na zimu opadají. Čilimník kvete obvykle v květnu a v červnu, květy jsou v odstínech žluté a červené a tvarem připomínají motýla.

Stanoviště

Čilimníky dobře rostou v suché, propustné půdě, na suchých svazích, ve skalkách. Hezké jsou ve společnosti borovic a růží.

Péče

Čilimník je oblíbený především pro časnou dobu kvetení. Kvete hojně, ale množství květů je třeba podpořit hlubokým zpětným řezem vždy po odkvětu, jinak se z čilimníku stane už za dva, tři roky zcela nevzhledný keř bez květu.

Čilimník je poměrně choulostivý na mráz, proto zejména druhy, které pocházejí ze Středozemí bývají pěstovány jako přenosné rostliny. Všechny druhy je dobré na zimu chránit nastýlkou z chvojí a také pletivem proti okusu lesní zvěří. Čilimníky nemusíme hnojit. Rostliny z čeledě bobovitých žijí v symbioze s bakteriemi (rhizobium) ve svých kořenových hlízkách. Tyto bakterie jsou schopné přijímat dusík a přetvořit ho na formu, která je vhodná pro hostitelskou rostlinu.

Druhy

V posledních letech došlo k přetřídění rodu čilimník. Objevují se nejčastěji pod latinskými názvy Cytisus a Chamaecytisus.

Čilimník raný(C. x praecox)

Dosahuje výšky až 150 cm, keřovitý vzrůst, kvete žlutě a červeně

Čilimník kewský(C. X kewensis)

Nízký, choulostivý na mráz, krémové květy poléhavý vzrůst

Čilimník nachový(Ch.pur­pureus)

Keř vysoký až 60 cm, kvete v červenci a v srpnu

Zajímavosti

Všechny čilimníky jsou jedovaté, po dokvětu jsou nebezpečné lusky, které připomínají lusky hrachu.

Keře přitahují hmyz, klíšťata a mravence.

Ve volné přírodě můžeme u nás najít čilimník černající (C. nigricans), který roste na okrajích lesů a podél cest. Kvete žlutě.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Čilimníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Čilimníku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.