Zpět na výběr rostliny

Cypřišek hrachonosný

Cypřišek hrachonosný pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Silně proměnlivý tvar a velikost. Na dřevině lze pozorovat oba typy jehliček, pichlavé i šupinovité, základní barvu mají leskle zelenou s výraznými bílými skvrnami trojúhelníkového tvaru připomínající mašličky nebo motýlky. Drobné šištičky mají velikost hrachu, což dalo tomuto druhu i jeho název.

Stanoviště

Cypřišek pochází z Japonska a u nás roste od nížin až do horských poloh. Snese částečné zastínění, ale vyžaduje dostatečnou zálivku a kvalitnější půdu. Nejlépe se mu daří na plně osluněných místech. Dobře snáší znečištěné městské ovzduší.

Kultivary

Stromovitý vzrůst pravidelně kuželovitého tvaru a pichlavé jehličky mají kultivary Plumosa Compresa a žlutě zbarvený Plumosa Flavescens a Plumosa Aurea.

Stromovitý vzrůst nepravidelného tvaru s modrozelenými jehličkami mají zakrslé kultivary Squarosa Dumosa a Squarosa Minima nebo vzrostlý kultivar Squarosa Sulphurea se žlutými jehličkami.

Široce kuželovité keře s tenkými převislými větvičkami pokrytými oběma typy jehliček má zlatožlutě zbarvený kultivar Filifera Aurea a zakrslý kultivar Filifera Nana.

Zajímavosti

Podobně jako u ostatních cypřišků a tújí jsou zelené větve tohoto cypřišku také jedovaté. Můžete to dobře využít k odpuzování hmyzu z pelíšků vašich čtyřnohých miláčků. Pokud během léta vyměníte přibližně jednou za měsíc jemné větve cypřišku na dně jejich pelíšků, tak, aby si větve udržely své aroma, zbavíte je tak spolehlivě většiny klíšťat a blech.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Cypřišku hrachonosném ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Cypřišku hrachonosného


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.