Zpět na výběr rostliny

Devětsil

Devětsil pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Statná, vytrvalá bylina, lidově nazývaná koňské kopyto nebo lopušnice. Jedná se o u nás původní druh.

Brzy na jaře vyráží z tlustého, bohatě větveného, žlutavě bílého oddenku růžice listů a z ní plstnatá, nevětvená lodyha fialové barvy, vysoká až 1 m. Na jejím vrcholu se pak vytváří hroznovité květenství, dvoudomé, bledě až tmavě šedočervené. Rostlina kvete brzy z jara, od března do května. Teprve po odkvětu narůstají dlouze řapíkaté listy. Řapík může být dlouhý až 80 cm. Devětsil patří k rostlinám s největšími listy.

Plodem je nažka, semena se šíří větrem i vodou a dobře klíčí.

U nás se ještě vyskytuje devětsil bílý – Petasites alba, který je menší a má žlutavě bílé lodyhy s květy.

Výskyt

Rostlina se vyskytuje téměř v celé jižní a střední Evropě, v Severní Americe. Roste na vlhkých místech, podél potoků, na vlhkých loukách, pastvinách, v půdách bohatých na živiny. Často se stává obtížným plevelem.

Využití

Devětsil má bohaté využití v léčitelství. Obsahuje silici a třísloviny. Oddenek se sbírá brzy na jaře a suší se. List je možné sbírat kdykoliv. Rostlina se využívá k léčbě kašle, revmatu, rozklepané listy je možné přikládat na odřeniny. Nevýhodou je silný zápach rostliny, proto se častěji přidává do směsí.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Devětsilu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Devětsilu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.