Zpět na výběr rostliny

Divizna

Diviznu pěstují: julisek


Divizna je významná léčivá, ale i okrasná dvouletá rostlina. Je rozšířena prakticky po celém světě s výjimkou severních oblastí zeměkoule.

Celá rostlina je plstnatá a lehce našedivělá. Ve druhém roce života dosahuje nejznámější divizna velkokvětá (V. densiflorum) za květu výšky až 2 m. Kvete od června do září žlutými květy uspořádanými do klasu. U nás roste volně na suchých a slunných místech, ve výživných půdách snadno zplaňuje.

Stanoviště

Divizna není náročná na půdu. Dokonce nemá ráda výživné půdy. Důležité je slunné a suché stanoviště. Není třeba hnojit, je dobré okopávat.

Péče

Divizna se často pěstuje jako okrasná soliterní rostlina v přírodních zahradách. Semena sejeme na začátku léta volně na stanoviště, můžeme je i předpěstovat. Do zimy rostlina vytvoří přízemní růžici listů. Druhým rokem v létě vykvete. Odkvetlé lodyhy neodstraňujeme. Snadno se množí semeny. Je zcela mrazuvzdorná a odolná.

Rady a tipy

Divizna je významná léčivá rostlina. Čaj ze sušených květů se používá k léčbě kašle a zánětů horních cest dýchacích. Květy na sušení otrháváme postupně a sušíme poměrně při vysokých teplotách 60 – 80°C. Dobře usušené květy si zachovávají původní žlutou barvu.

K sušení používáme pouze chemicky neošetřené rostliny.

Jedná se o významnou medonosnou rostlinu.

Existuje kolem 300 druhů divizen, byly vyšlechtěny nízké odrůdy do skalek, odrůdy s meruňkovými nebo růžovými květy.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Divizně ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Divizny


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.