Zpět na výběr rostliny

Dosna

Dosnu pěstují: buliznik


Dosna je hlíznatá rostlina, kterou přivezli španělští mořeplavci z tropické Ameriky. Její vzhled upoutá na první pohled. Kvete zářivými květy v odstínech červené a žluté, květy mohou být žíhané, vícebarevné. Také listy jsou velice dekorativní, vzorované v kombinacích zelené, tmavě červené a bornzové a hnědé. Rostliny jsou vysoké podle odrůdy od 50 až do 150 cm. Doba květu je od července až do prvních mrazů.

Stanoviště

Rostlina je náročná na obsah živin v půdě. Stanoviště by mělo být teplé, chráněné před větrem, půda sušší s vysokým obsahem humusu.

Dosny se hodí na okrasný záhon, v součansé době se objevily odrůdy nižší, vhodné i na slunou terasu do květináče.

Péče

Dosna je velice teplomilná rostlina. Prakticky nemá smysl ji pěstovat v chladnějších oblastech. Je velice choulostivá na mráz, proto se hlízy vysazují ven do půdy až po polovině května. Takto vysazené rostliny vykvetou začátkem července. Chceme-li dobu květu uspíšit, můžeme dosnu předpěstovat od března doma v květináči. Po celou dobu růstu a kvetení je třeba zajistit dostatek živin a důsledně odstraňovat odkvetlé květy.

Na podzim, po prvních mrazících, které spálí rostlině listy, hlízy vyjmeme ze země. Je dobré je nechat proschnout a pak uložit do bedny nejlépe s pilinami, na chladné, bezmrazé, suché místo, kde přečkají zimu.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Dosně ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Dosny

deMerteuil, 24.01.2017 napsal(a):
test
pucek, 06.06.2016 napsal(a):
Nevím, co bylo špatně, ale za 3 roky, co jsem dosnu pěstovala, mi nevykvetla. Listy pěkné, ale květ nikde. Možná špatné hnojení - málo fosforu.
Alfonzie, 01.06.2016 napsal(a):
Tuhle rostlinu prostě zbožňuju. Je úchvatná. Přes celou sezónu jí přílévám fermentované Hnojítko Nemo Bez solí. Jinak jako s jiřinami... :)

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.