Zpět na výběr rostliny

Dub letní

Dub letní pěstují: Labužník Milan02


V závislosti na prostoru kolem sebe tvoří široce nebo úzce kuželovitou korunu. Hladké laločnaté listy mají u řapíku zvlněné dva menší laloky, řapíky jsou krátké. Žaludy jsou naopak na dlouhých stopkách. Má bohatý kořenový systém a často tvoří výmladky z pařezů.

Stanoviště

Naše domácí dřevina roste na vlhčích místech nižších a středních poloh. Často roste u vodotečí, ale na hlubokých půdách dobře snáší i sucho. Výborně zpevňuje půdu na svazích i na hrázích rybníků. Vyžaduje dostatečně osluněná místa a bohatší půdy.

Kultivary

Z kultivarů jsou známé: Fastigiata sloupovitý se zvlněnými větvemi, drobný červenolistý Atropurpurea nebo zlatolistý kultivar Concordia.

Zajímavosti

Díky své silné pařezové výmladnosti se velmi dobře zmlazuje a snáší tudíž výborně i silnější řez. Je to jeden z našich nejdéle žijících stromů, dožívá se věku kolem tisíce let.

Žaludy se dříve sušily, drtily a vymývaly se z nich třísloviny, aby se z nich pak dala udělat mouka a péct placky. Pražené byly za války používány jako přísada do kávoviny, nebo náhražka kávy. Z kůry mladých větviček se vaří odvar proti pocení nohou, který má i celkově desinfekčními účinky.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Dubu letním ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Dubu letního


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.