Zpět na výběr rostliny

Durman

Durman pěstují: zhbobo, Janaen


Názvem durman (Brugmansia) jsou označovány velice dekorativní přenosné exotické rostliny, často také nazývané „andělské trumpety“. Pocházejí z And.

Mají dřevnatý kmen a olistěnou korunu. Celá rostlina může dosahovat výšky až 3 m. Květ má barvu v odstínech bílé, žluté a růžové. Je většinou nící, jednoduchý nebo plný. Květy se objevují v různých ročních obdobích, záleží na pěstovaném druhu.

Stanoviště

Slunné místo, ne polední úpal a vítr. K vyšším rostlinám je třeba umístit oporu.

Péče

Durman je tzv. přenosná rostlina. Přes léto – od konce května se pěstuje buď v okrasné nádobě venku na terase, nebo je možné jej v drátěném koši zapustit ven do záhonu.

V létě vyžaduje hojnou zálivku a hnojení alespoň jednou týdně plným hnojivem. Nesmí ale stát ve vodě. Od poloviny října rostliny přemístíme nejlépe do nemrznoucího sklepa s teplotou od 5 do 12°C. Místo nemusí být světlé. Zmírníme zálivku na minimum, jen aby kořenový bal zcela nevyschl.

Protože se jedná o poměrně objemnou rostlinu, je většinou třeba výhony zakrátit. Musíme postupovat velice opatrně – koruna má dvě části – vnitřní růstovou a vnější kvetoucí. Nikdy neseřezáváme růstovou zónu, durman by nasadil na květ až za delší dobu.

Kvetoucí výhony poznáme podle tvaru listů, jsou nesouměrné a odlišně zbarvené. Na jaře už zakrátíme jen slabé, vytáhlé výhony, mírně zvýšíme zálivku, durman přesadíme do čerstvé zeminy bohaté na živiny a po posledních mrazících jej vyneseme ven do zahrady.

Durmany často napadají mšice a molice, pak je nutné použít chemický postřik.

Druhy

Brugmansia arborea, Brugmansia candida – výborně kvetoucí druhy Brugmansia bicolor – hodí se do polostínu Brugmansia suaveolens, Brugmansia aurea – kvetou koncem léta a na podzim, někdy až po přestěhování na zimní stanoviště Brugmansia sanquinea – kvete brzy z jara, proto se nesmí na zimu seřezávat

Zajímavosti

Durmany patří do čeledi lilkovitých. Celá rostlina je prudce jedovatá.

Brungmansie jsou příbuzné u nás domácího durmanu obecného. Jedná se o planě rostoucí prudce jedovatou rostlinu. Vyskytuje se na hnojištích, náspech, ve výživných půdách bohatých na dusík. Ve středověku býval označován za bylinu lásky, bylinu travičskou a čarodějnou. V současné době je zneužíván toxikomany. Ve farmacii se listy používají k výrobě léků proti astmatu.

Diskuse:

Durmany – pěstujete někdo?


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Durmanu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Durmanu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.