Zpět na výběr rostliny

Fiala

Fialu pěstují: Janaen


Fiala pochází z oblasti Kanárských ostrovů a Středozemního moře, kde roste jako vytrvalá rostlina. U nás je po staletí známa především pro svou jemnou vůni. Květy mohou být plné i jednoduché, kvete bíle a v odstínech růžové a fialové. Má mírně keříčkovitý vzrůst a existuje v mnoha odrůdách. Rostliny jsou podle druhu vysoké od 20 do 80 cm.

Stanoviště

Fiala dobře roste ve výživné, propustné, hlinitopísčité půdě. Potřebuje plné slunce. Během léta můžeme přihnojit. Vysazujeme ji hlavně do skupin k jiným letničkám a trvalkám. Vysoké formy rostliny jsou vhodné na záhon, nižší do truhlíků.

Péče

Fialu je nutno předpěstovat a malé sazenice postupně otužovat. Výsev provádíme v únoru do pařeniště, začátkem května můžeme rostliny vysadit na záhon do sponu 30 cm. Fiala kvete od června do září, seříznutím uprostřed léta podpoříme kvetení a zajistíme kompaktní, keříčkovitý vzrůst. Při mírné zimě rostlina na jaře opět obrazí, vytvoří zdřevnatělý keřík a bohatě kvete. Bohužel bývá často napadána houbovými chorobami.

Rady a tipy

Mladé rostliny se často stávají pochoutkou žížal.

Vysoké odrůdy fialy jsou výborné k řezu, ve váze vydrží až 10 dní. Při výsevu vyrostou většinou rostliny jak s jednoduchým, tak s plným květem ve stejné barvě.

Fiala krásně voní, hlavně večer.


Diskuze

O Fiale ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Fialy


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce