Zpět na výběr rostliny

Gloxínie

Gloxínii pěstují: céčko, testpetrhejda


Patří do čeledi Podpěťovité. Pochází z tropických pralesů Brazílie. Je to velmi oblíbená dárková rostlina.

Gloxínie jsou vytrvalé byliny, které dorůstají velikosti 30 až 50 cm. Listy široce vejčité, chloupkaté a jsou uspořádané v přízemních listových růžicích. Rostlina má krásné velké zvonkové květy, které mají různé barvy. Kvete od dubna přibližně do září. V zemi mají oddenkové hlízy.

Péče

Potřebují dostatek rozptýleného světla, ale nesnáší přímé sluneční záření. Optimální teplota pro růst gloxínie je 25 až 28°C. V březnu a v dubnu teplotu snižujeme na 15 až 18°C, aby nám rostlina vykvetla. Zaléváme pravidelně, při nižších teplotách zálivku omezíme. Musíme zalévat pouze spodem. Udržujeme vyšší vzdušnou vlhkost.

Po odkvětu rostliny zežloutnou a zatáhnou do hlízy. Omezíme zálivku a hlízy vyjmeme z květináče. Důkladně očistíme od uschlých listů a starých kořenů. Zasadíme do čerstvého substrátu tak, aby byly 2 cm pod zeminou. Necháme přezimovat ve 12 až 15°C. V únoru zvýšíme teplotu na 15 až 18°C a gloxínie nám začnou klíčit. Když nasadí na květ, zvýšíme teplotu. Během léta rostlinu obíráme od odkvětlých květů a uschlých listů.

Zemina a hnojení

Substrát středně těžký až lehčí. Musí být vzdušný, propustný s pH 5,5 až 6,5. Vhodná je rašelina s minerální zeminou smíchaná 3:1.

Během léta přihnojujeme běžným květinovým hnojivem každých 14 dní. Jinak nehnojíme.

Množení

Rozmnožování je velmi nákladné a pracné, proto nedoporučuji. Ve velkovýrobně se rozmnožují semenem a trvá to 4 až 7 měsíců.

Choroby a škůdci

Ze škůdců si musíme dát pozor na mšice, roztoče, háďátka a třásněnky. Špatnou zálivkou nám uhnívají stonky a listy.

Rady a tipy

Zahradníci nechávají gloxínie při expedici mírně zvadnout, aby se nezlámali listy a rostliny se lépe dali zabalit.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Gloxínii ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Gloxínie

D.enisa85, 05.03.2016 napsal(a):
Je vidět, že kdo ten článek napsal nemá o rostlině ani páru, když tvrdí že množení rostliny je velmi náročné! Množení nemůže být jednodušší jak už bylo zmíněno v předchozím příspěvku stejně jako fialka odříznutím listu, nechat zakorenit ve vodě a zasadit...
M.Martanová, 08.07.2015 napsal(a):
Mám velmi dobré zkušenosti s rozmnožováním této rostliny, stejně jako fialky, po odkvětu dám list zakořenit do vody a až zapustí kořínky,tak ho zasadím.List po čase uschne a utvoří se hlíza.Trvá určitou dobu,než naroste nová rostlinka,ale výsledek stojí za to.Vypěstujeme si Gloxínií kolik chceme s mnoha květy.

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.