Zpět na výběr rostliny

Hlaváček

Hlaváčka pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Domácí trvalka, která roste na slunných a teplých, skalnatých oblastech na vápenci, především v krasových oblastech, je přísně chráněná. Také se ještě vyskytuje ve střední, jižní Evropě. Je zhruba 20–30 cm vysoký, listy má zpeřené, úzké, jemněji dělené, hodně se podobá listům kopru, roste trsovitě. Patří do čeledi Ranunculaceae – Pryskyřníkovité.

Stanoviště

Lehčí, živné, propustné, vápenité půdy. Slunné a teplé polohy, tedy můžeme je umístit na jižní stranu. Velmi dobře snáší sucho.

Množení a sázení

Množíme ze semen, která se ihned po dozrání vysévají, zhruba v červnu. Starší rostliny se množí dělením na jaře. Sázíme pomocí zahradní lopatky. Při sázení přidáváme trochu písku, pokud máme humózní půdu.

Kvetení

Kvete sytě žlutou barvou a to v květnu.

Péče

Protože kvete na jaře, nemusíme tolik zalévat, jelikož tající sníh nám zajistí kolem února až po začátek dubna dostatek vláhy.

Choroby škůdci

  • Padlí (Erysiphceae)
  • Botryotiniová skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana)
  • Plži
  • Háďátka

Použití

Na skalky nebo na okraje trvalkových záhonů, teplejší oblasti ČR.

Druhy a jejich kultivary

Hlaváček amurský (Adonis amurensis)

Je méně rozšířený, jeho původ je od Mandžuska až po ruský Dálný východ (oblast kolem řeky Amur). Kvete dřív než hlaváček jarní (Adonis vernalis), také záleží na počasí, tak koncem března až duben. Květ je menší a žlutý. Má rád půdy mírně vlhké, propustné, místo na slunci až polostín. Používá se do skalek.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Hlaváčku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Hlaváčku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.