Zpět na výběr rostliny

Hledík

Hledík pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Jedná se o jednu z nejznámějších letniček. Pochází ze Severní Ameriky, kde roste jako trvalka. Do Evropy se dostala v 16. století. Hledík má vzpřímený vzrůst a květy s velmi zvláštní stavbou (připomínají „tlamičku“), téměř ve všech barvách kromě modré. Kvete v hroznech a barvy se v květech různě prolínají, proto je rostlina velice atraktivní a oblíbená. Rostliny jsou vysoké 20–90 cm, podle skupiny. Byly vyšlechtěny už i převislé formy do závěsných košů.

Stanoviště

V dobrých podmínkách hledík poměrně rychle roste. Vyžaduje propustnou, hlinitopísčitou zeminu, slunce a pravidelné přihnojování tekutým hnojivem. Hledíky se hodí na záhon do skupinových výsadeb. Velmi nízké odrůdy jsou nejhezčí, snadno se větví.

Péče

Hledíky je nutné předpěstovat. Semena vyséváme do pařeniště v únoru a březnu, nezasypáváme. Sadbu udržujeme stále vlhkou, semena klíčí do 14 dnů. Na stanoviště rostliny vysazujeme v polovině května, nejsou příliš citlvé na mráz. Mladé výhony je dobré zaštípout, lépe se pak rozvětví.

Kvete od června do září. V průběhu kvetení odstřihujeme odkvetlé květy, aby rostlina nevytvářela předčasně semena. Půdu udržujeme stále vlhkou, ale přemokření škodí.

U nás v teplých oblastech může rostlina na záhoně přezimovat a množit se samovýsevem.

Rady a tipy

Hledík přitahuje včely a naopak ho nemají rádi slimáci.

Hledík kupujte podle výšky a barvy. Rostlina je krásná do vázy.

Čím častěji budete hledík seřezávat, tím bohatěji pokvete a bude obrůstat i z postraních výhonů.

Můžete zkusit hledík přezimovat na chladné, světlé verandě. Na jaře pak vytvoří keřík, který bohatě pokvete.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Hledíku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Hledíku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.