Zpět na výběr rostliny

Hrachor

Hrachor pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Letnička z čeledi bobovitých, příbuzná jedlého hrachu. Roste v jižní Americe a v afrických tropech. Do Čech se ale dostala ze Sicíle v 18. století. Zahradní odrůdy byly šlechtěny hlavně ve století devatenáctém.

Hrachor vonný je popínavý, lodyha může dosáhnout délky až 3 m. Květy jsou v odstínech růžové, fialové, modré až černé, nebo jsou bílé. Jen žlutá barva chybí.

Významnou předností této rostliny je líbezná, sladká vůně květů, obvykle právě pro to bývá hrachor nejčastěji pěstován.

V současnosti se objevují i kultivary nízké, vhodné do truhlíků, s pruhovanými a dvoubarevnými květy, už se u nich ale vytrácí typická vůně.

Hrachor kvete od června do srpna, pak lodyhy začnou žloutnout a uvadat.

Stanoviště

Hrachor vyséváme k opoře, jinak se plazí po zemi. Místo by mělo být teplé, půda výživná, vápenitá. Sluneční úpal, stejně tak jako přemokření nejsou dobré.

Roste rychle, vytvoří pohledovou clonu, nebo jako plazivá rostlina zakryje nevzhledná místa.

Péče

Chceme-li kvetení hrachoru urychlit, můžeme ho předpěstovat.

Obvykle se ale vysévá rovnou do půdy, na stanoviště. Začít můžeme už v březnu. Semena jsou velká, sejeme je do hloubky asi 3 cm, nejlépe po třech. Jakmile rostlina dosahne výšky asi 10 cm, doporučuje se ji zaštípnout, aby se více rozvětila.

Přihnojení rostlině prospívá, v chudých půdách nenaroste do takové délky a květy jsou malé.

Na podzim, po zežloutnutí rostliny, sesbíráme semena na příští jaro.

Rady a tipy

Hrachor obohacuje půdu o dusík.

Doporučuje se vysadit v zahradě každým rokem na jiné místo.

Je krásný do vázy, vydrží až 7 dní a provoní celou místnost.

Ve Velké Britanii je hrachor jednou z nejoblíbenějších květin, pořádají se dokonce soutěže o nejhezčí květ.

Diskuse

Hrachor – popínavka na balkon


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Hrachoru ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Hrachoru


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.