Zpět na výběr rostliny

Hvězdnice

Hvězdnici pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Tyto rody pocházejí z Evropy, Ameriky, Asie. Především se pěstují šlechtěné kultivary a těch je nepřeberné množství. Jsou to velmi oblíbené rostliny a nachází se téměř všude. Někdy se jim také říká “vytrvalé astry“. Patří do čeledi Asteraceae – Hvězdnicovité. Jsou trsnaté nebo tvoří celé porosty. Mají pouze společnou jednu jedinou věc a to stavbu květu. Je to vlastně květenství zvané úbor a skládá se s terče paprsků. Terč se skládá z drobných, malých květů, je nejčastěji žluté až oranžové barvy. Má asymetrické květy po obvodu, tvoří jim korunu jediný jazykovitý lístek a tento soubor se nazývá paprsek. Liší se jednak dobou květu, výškou, nároky na půdu a stanovištěm.

Hvězdnice kvetoucí na jaře

Stanoviště

Půdy hluboké, výživné, propustné, mírně vlhké, slunné až polostinné polohy.

Množení a sázení

Dělením brzy na jaře nebo koncem léta. A. alpinus se dá množit i semenem.

Choroby a škůdci

  • Padlí (Erysiphceae)
  • Botryotiniová skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana)
  • Plži

Použití

Do skalek, okraje trvalkových záhonů, skupinové výsadby s keřovými skupinami, k řezu do vázy, mobilní zeleň (zeleň v nádobách, kterou můžeme přesunovat, jak je nám libo).

Péče

Můžeme i sušší polohy, ale zálivka musí pravidelná. Kypření půdy kolem rostliny. Odstřihávání odkvetlých květů, jinak nám rostlina může zahnívat, protože roste trsovitě.

Druhy a jejich kultivary

Hvězdnice alpská (Aster alpinus)

Pochází z Evropy, ale vyskytuje se od Evropy až po Sibiř, má nerozvětvený stonek, tvoří přízemní růžice oválných listů. Je vysoká 20 cm, květy jsou modrofialové, v přírodě je chráněná. Kvete v květnu až červnu. Pěstují se odrůdy bíle, růžově kvetoucí.

Šlechtěné kultivary: Albus, Goliath, Happy End, Roseus.

Hvězdnice chlumní (Aster amellus)

Listy, stonky jsou drsné, je 60 cm vysoká, květy jsou bílé, růžové, fialové dle pěstované odrůdy. V přírodě je chráněná. Kvete v červenci až září.

Její kultivary: Dwarf King, Silbersee.

Aster tongolensis

Původem je ze západní Číny. Odnožuje, na začátku růstu tvoří nízké zelené trsy, které jsou stálezelené, po zapojení vytvoří souvislý porost. Má řídce olistěné lodyhy, které nesou úbory. Kvete filově až lila barvy, v květnu až červnu, je vysoká 40–50 cm.

Její kultivary jsou: Berggarten, Leuchtenburg, Wartburgstern.

Hvězdnice kvetoucí na podzim

Společným znakem je, že pocházejí ze Severní Ameriky, vyšší vzrůst, bohatě rozvětvená květenství s velkým množstvím květů. Pěstují se především šlechtěné kultivary.

Stanoviště

Požadují slunné stanoviště, půda je středně těžká, propustná, živná, vlhká.

Množení a sázení

Množíme dělením na jaře, ale i řízky. Dáváme při sázení především na slunné polohy, ve stínu trpí houbovými chorobami.

Choroby a škůdci

  • Padlí (Erysiphceae)
  • Botryotiniová skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana)
  • Plži

Péče

Pravidelná zálivka, odstřihávání odkvetlých květů, kypření zeminy, odebírání odumřelých listů z porostu. Musíme mít na paměti, že roste trsovitě.

Použití

Požívá se do skupinových výsadeb, jako solitéry, k řezu do nádoby, smíšené trvalkové záhony.

Druhy a jejich kultivary

Hvězdnice nízká (Aster dumosus)

Větší kulovité keříky, výška 20–40 cm, plody jsou olistěné s kopinatými, podlouhlými listy. Kvete v září až v říjnu, fialovou, růžovou nebo bílou.

Šlechtěné kultivary bývají botanicky označovány Aster – Dumosus – hybridy: Armor, Apollo, Audrey, Alice Haslam, Blaue Lague, Blue Bird, Starlight, Kristina.

Hvězdnice novoanglická (Aster novae–angliae)

Výška až 150 cm, rozvětvené lodyhy, tvrdé, tmavě zelené, podlouhlé, kopinaté listy. Rostlina je drsně chlupatá, od spodu odlisťuje. Kvete v září až v říjnu, šlechtěné kultivary mají odstíny, růžová, světle modrá, modrofialová, karmínově červená, lososově růžová, bílá.

Kultivary jsou: Barr´s Blue, Harrison´s Pink, Herbstschnee, Purple Dome, Roter Stern, Treasure.

Hvězdnice novobelgická (Aster novi-belgii)

Má hladké, rozvětvené lodyhy, je vysoká 100 cm, je velmi podobná hvězdnici novoanlgické. Kvete v srpnu až říjnu. Barevná škála kultivarů je vínově červená, červená, světle modrá, modrofialová, růžová, karmínové červená.

Jejími kultivary jsou: Burgundy Glow, Crimson Brocade, Plenty, Royal Ruby, Fellowship, Royal Blue, Marie Ballard.

Rady a typy

Dávají se dohromady se žlutě kvetoucími druhy jako je např. Rubeckia, Helenium, Coreopsis, Solidago atd.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Hvězdnici ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Hvězdnice


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.