Zpět na výběr rostliny

Hvězdník

Hvěždník pěstují: pckop


Patří do čeledi Amarilkovité. Česky se mu přezdívá hvězdník nebo Amaralys. Pochází z tropické a subtropické Ameriky. Používáme ho jako dárkovou květinu nebo květy do vazby.

Hvězdník má v zemi cibuli a silné dužnaté kořeny. Listy úzké, mečovité. Květy na dlouhém květním stvolu, který je uvnitř dutý. Květy jsou velké zvonkovité, bílé, růžové nebo červené barvy. Na jednom květním neolistěném stvolu vyrůstají tři květy počátkem jara.

Péče

Před výsadbou je dobré vědět, že od zasazení do květu uplyne 6 až 8 týdnů, to umožní načasovat dobu květu například na vánoce.

Potřebuje dostatek světla, ale nesmí na něj svítit polední slunce. Optimální teplota 20°C a vysoká vzdušná vlhkost.

Na konci vegetačního klidu rostlinu přesadíme. Sázíme jí jen do trošku většího květináče, než je velikost její cibule. Cibuli vysazujeme od listopadu do února do vyššího květináče, zasypeme ji pouze do dvou třetin. Na dno se doporučeuje dát drenáž (keramzit nebo vrstvu kamínků).

Téměř nezaléváme dokud nevyraší stvol s poupětem, pak začneme s velice mírnou zálivkou. Po odkvětu pěstujeme listy. V této době je vhodné umístit rostlinu na stinné místo na zahradě. Rostlinu zaléváme a hnojíme. Přibližně v polovině srpna se zálivkou přestaneme, listy postupně zežloutnou a z cibule je odstraníme.

Přes zimu uchováme rostlinu na chladné místě (okolo 15°C) bez zálivky. Chladné období je v pěstování důležité pro vývoj květů.

Hvězdníky vyraší i v nádobě s vodou, podobně jako hyacinty. Po odkvětu je ale musíme přesadit do země.

Množí se ojediněle dceřinnými cibulkami.

Během roku odstraňujeme odkvetlé květy a po zatažení uschlé listy.

Zemina a hnojení

Substrát středně těžký, propustný, humózní s pH 6,5 až 7. Přihnojujeme po odkvětu jednou týdně hnojivem pro kvetoucí rostliny.

Množení

Rozmnožujeme dceřinými cibulemi oddělenými a vysazenými potom, co vytvoří vlastní kořínky.

Choroby a škůdci

Virózy způsobují deformaci cibule, listu a květu. Ze škůdců pozor na roztoče.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Hvězdníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Hvězdníka


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.