Zpět na výběr rostliny

Ibišek

Ibišek pěstují: hanucha, Lesina, Lenka 38, hanina59, martinagala, sud, iris66, petra79, Lastkecka, pckop, Miska219


Patří do čeledi Slezovité. Pochází z jihovýchodní Asie. Používáme ho jako oblíbenou dárkovou květinu, nebo do větších interiéru a v létě na terasy.

Ibišek je stále zelený keř, který dorůstá do výšky až dvou metrů. Listy má oválné, zašpičatělé, po okraji pilovité. Povrch listu je výrazně lesklý. Má nádherné nálevkovité květy, které mohou být velké až 15 cm. Mohou být jednoduché nebo plnokvěté, nejčastěji v červené nebo bílé barvě.

Roste velmi rychle, za rok může až zdvojnásobit svou velikost. Její velké listy mohou dorůst i do velikosti dlaně.

Péče

K dobrému růstu potřebuje dostatek světla, teploty od 20°C a vlhký vzduch. Vyžaduje dostatečnou zálivku, hlavně při tvorbě květů.

Na jaře je potřeba ibišek ostříhat a vytvarovat ho. Nádherný ibišek se tak promění na pár týdnů v oškubaný keř, pak se vám to ale několikanásobně vrátí v podobě bujné rostliny a velkých květů. Hned poté ibišek přesaďte.

Mladé rostliny přesazujeme každý rok brzy z jara (únor). Starší stačí přesadit jednou za dva nebo tři roky podle potřeby. Rostlině musíme dopřát od října do února vegetační klid, jinak nám nepokvete. V říjnu začneme snižovat teploty a během vegetačního klidu omezíme zálivku. V únoru rostlinu přesadíme a zvyšujeme teploty. Během jara a léta pravidelně zaléváme, přihnojujeme a obíráme odkvetlé květy. V říjnu před vegetačním klidem rostlinu seřízneme o jednu třetinu.

Zemina a hnojení

Substrát středně těžký, dobře propustný a humózní. Přihnojujeme od března do září jednou týdně hnojivem pro pokojové rostliny okrasné květem.

Množení

Rozmnožujeme vrcholovými řízky, které můžeme odebírat celý rok, nejlépe však na jaře. Řízky jsou velké asi 15cm, používáme stimulátor pro lepší zakořenění a zapícháme je do zeminy. Koření při teplotě 22 až 25°C a vysoké vzdušné vlhkosti. Za tři až čtyři týdny zakoření.

Choroby a škůdci

Opad listů a poupat z nedostatku zálivky, živin a malá vzdušná vlhkost. Ze škůdců si musíme dát pozor na mšice, svilušky, třásněnky.

Rady a tipy

S Ibiškem by se nemělo při nakvétání manipulovat, protože změnou prostředí opadávají květy.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

Pokojový ibišek - stříhání

Fotky Ibišku

iris66, 15.10.2011 napsal(a):
Stříhat a hnojit, v létě dát ven, ne na slunce.

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.