Zpět na výběr rostliny

Jalovec obecný

Jalovec obecný pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Podle růstových podmínek může mít tvar sloupovitý, rozkladitý nebo poléhavý. Šedozelené pichlavé jehličky 1 cm dlouhé jsou uspořádány po třech proti sobě a na svrchní straně mají široký bílý proužek. Ozdobná červenavě hnědá kůra se odlupuje v tenkých svislých plátcích. Suchým bobulím podobné plody, jalovčinky, dozrávají 2–3 roky a mají ve zralosti bíle ojíněnou černomodrou barvu.

Stanoviště

Tato naše domácí dřevina roste od nížin až do horských oblastí. Je silně světlomilná, na půdu a zálivku velmi nenáročná, zcela jí vyhovují i písčité, suché půdy. Velmi citlivá je naopak na dlouhodobé zastínění a znečištěné ovzduší. Vzrostlé exempláře špatně snáší přesazování, pokud je přesto potřebujete přesadit, označte si pečlivě s pomocí kompasu původní orientaci rostliny vůči světovým stranám, kterou je pak nutné při výsadbě přesně dodržet.

Kultivary

Mezi sloupovitými kultivary jsou k dostání Hibernica, Suecica, velmi štíhlý je Sentinel a zakrslý pak Compressa. Poléhavé kultivary nesou názvy Hornibrookii, Repanda nebo žlutě olistěný Depressa Aurea. Vzpřímeně rostoucí s převislými větvičkami je kultivar Oblonga Pendula.

Zajímavosti

Jalovčinky (jalovcové bobule) obsahují ostře vonící silice a používají se na výrobu alkoholických nápojů, např. Ginu nebo Borovičky, nebo jako koření na zvěřinu. Jehličí je ovšem jedovaté, proto není radno si z nich dělat čaj, nadýchat se kouře z pálených zelených větví, ani si na nich opékat nebo udit jídlo.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Jalovci obecném ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Jalovce obecného


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.