Zpět na výběr rostliny

Jalovec vodorovný

Jalovec vodorovný pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Tento jalovec má nízký, po zemi rozprostřený růst. Má oba typy šedozeleně zbarvených jehliček (pichlavé i ploše slisované). Samičí rostliny zdobí drobné jalovčinky dozrávající za 2–3 roky.

Stanoviště

Plazivý jalovec pochází ze Severní Ameriky, je silně světlomilný, na půdu a zálivku velmi nenáročný, dobře se mu daří i na suchých nebo písčitých půdách. Dobře se hodí pro městské prostředí.

Kultivary

Mezi mnoha zajímavými kultivary lze vyjmenovat například výrazně modrošedě zabarvené Glauca, Douglasii, rychle do šířky rostoucí Hughes nebo drobný, pomalu rostoucí Wiltonii, který je velmi vhodný do skalek. Zeleně zbarvený ploše rozprostřený je Prostrata, na konci vystoupavé větve má kultivar Plumosa.

Pěstování

Nízký plazivý keř se výborně uplatní na silně vysychajících půdách, kde dokáže nahradit travní porost. Je důležité si ohlídat, aby ho nepřerostl plevel či jiné rostliny, protože špatně snáší zastínění. Proto je na bohatších půdách výhodné pravidelně obnovovat vrstvu mulče kolem rostlin, aby se předešlo případnému zaplevelení. Též se hodí ke zpevnění suchých svahů a strání. Dobře se hodí pro pěstování v kamenných truhlících a jiných venkovních nádobách.

Zajímavosti

Zelené větvičky jsou jedovaté. V zimě se keř ze svrchní strany vystavené mrazům zbarvuje do působivé šedavě fialové barvy. Pokud by vás neuspokojil zde uvedený výčet, vydejte se do zahradnictví, kde lze sehnat celou řadu kultivarů dalších jalovců různých barev i tvarů. Všechny mají velmi podobné nároky na stanoviště i pěstování.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Jalovci vodorovném ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Jalovce vodorovného


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.