Zpět na výběr rostliny

Janovec metlatý

Janovec metlatý pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Metlovitě rostoucí široce rozložitý keř má zelené letorosty a drobné trojčetné lístky. Nápadné žluté květy rozkvétají koncem jara. Plodem jsou suché ploché lusky hnědavé barvy.

Stanoviště

Naše domácí dřevina roste od nížin do pahorkatin. Na půdu je nenáročný, ale nejlépe se mu daří na propustných mírně kyselých půdách. Vyžaduje dostatek slunce. Rozmnožuje se vegetativně zakořeňujícími výhony nebo ze semen. Často namrzá a vyžaduje proto chráněná stanoviště. Vyšlechtěné kultivary bývají ještě choulostivější a proto je dobré je na zimu přikrývat chvojím, u větších keřů je vhodné chránit alespoň bázi kmene. Pokud jej dobře usadíme, je velice ozdobný na skalách a skalkách.

Kultivary

Zlatožluté květy má Newry Gold, sírově žluté Moonlight, žluté s hnědými skvrnami Firefly, červené květy má Burkwoodii a růžovočervené pak Newry Seedling.

Zajímavosti

Rostlina je celá mírně jedovatá. Dobře zakořeňuje zapíchneme-li větvičky do vlhkého písčitého substrátu na zastíněném místě.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Janovci metlatém ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Janovce metlatého


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.