Zpět na výběr rostliny

Jasan ztepilý

Jasan ztepilý pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Trychtýřovitá až oválná koruna stromu je tvořena silnými málo členitými větvemi. Listy jsou složené z vejčitých zašpičatělých lístků. Plodem jsou známá okřídlená semena úzce protáhlého tvaru. Má velice nápadné velké vrcholové pupeny černohnědé barvy.

Stanoviště

Naše domácí dřevina roste od nízkých do středních poloh. Často ji najdeme u vodotečí, ale na hlubokých půdách a sutích snese i sucho. Daří se jí na bohatém nebo vápenatém podloží. Dobře zpevňuje půdu na svazích i na březích vod. Snáší stín i plně osluněná místa. Hodí se do městského prostředí.

Kultivary

Mezi kultivary patří například Nana malý s kulovitou korunou, Pendula s převislými větvemi, dále Heterophylla Pendula převislý s jednoduchými listy, nebo Diversifolia s jednoduchými zubatými listy.

Zajímavosti

Z plodů lze připravovat odvar čistící tělo od kyseliny močové, která se usazuje v kloubech stižených artrózou.

Z jižní Evropy pochází blízce příbuzný jasan zimnář (Fraxinus ornus) dorůstající jen 8 m výšky. Má šedé pupeny a menší listy. Na jaře po vyrašení listů kvete v hustých květenstvích bílých květů, které překrásně voní. Vyžaduje dobře chráněná místa nízkých poloh, protože u nás není mrazuvzdorný. Miluje vápenaté půdy.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Jasanu ztepilém ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Jasanu ztepilého


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.