Zpět na výběr rostliny

Javor babyka

Javor babyku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Strom má široce rozložitou stinnou korunu. Drobné hladké tří až pěti laločnaté listy jsou celokrajné a velmi proměnlivé. Žlutavě zelené květy se objevují současně s rašením listů. Podélně zvrásněná kůra se neodlupuje, mladé větve bývají často pokryté korkovými lištami. Plody jsou známé dvounažky lidově zvané ‚čapí nosy‘.

Stanoviště

Naše domácí dřevina roste v nižších až středních nadmořských výškách. Upřednostňuje hlubší vlhké půdy, ale díky hluboko a daleko sahajícím kořenům snese i obstojně sucho a půdy mělčí. Má rád bohaté vápenaté půdy. Daří se mu na plném slunci i ve stínu. Je pomale rostoucí.

Kultivary

Často se setkáme s kultivary s kulovitou korunou Nanum a Elsrijk.

Zajímavosti

Babyku si člověk může splést s jilmem ladním, který na svých mladých větvích také tvořívá korkové lišty. Základní rozdíl spočívá v tom, že javory mají listy a tedy i pupeny vstřícné, tj. postavené proti sobě, zatím co jilmy je mají uspořádané ve spirále a při pohledu z boku se zdají být střídavé. Jinak je velmi nenáročná, výtečně snáší i silný řez, a můžete ji snadno rozmnožovat zapícháním 50–80 cm dlouhých větví do vlhké půdy na stinném místě. Obdobným způsobem můžete na vhodném místě založit i živý plot, který je-li zastřihován, lze udržovat v požadované výšce.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Javoru babyce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Javoru babyky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.