Zpět na výběr rostliny

Javor klen

Javor klen pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Široce rozložitá koruna má kuželovitý tvar. Velké hladké listy s pěti laloky jsou na okraji jemně zahnutě zubaté. Na jaře současně s rašením listů rozkvétají v převislých květenstvích zelenožluté květy. V dospělosti se kůra odlupuje v destičkovitých plátech s různě zaoblenými okraji a vytváří tak ‚maskáčový‘ vzor. Na podzim jsou na stromě k nalezení dvounažky lidově zvané ‚vrtulky‘.

Stanoviště

Přirozeně roste ve středních a horských polohách Střední Evropy, ale může být vysazen i v nížinách. Vyžaduje hlubší, dostatečně vlhké půdy, roste na sutích i u vodotečí. Nesnáší zasolenou půdu. Vůči znečištěnému ovzduší ve městech je tolerantní.

Kultivary

Mezi kultivary se vzpřímenější korunou patří Erectum, Negenia a Bruchem, vínově zbarvené spodní strany listů má Purpurascens, bíle nebo žlutavě skvrnité Leopoldii, žluté listy má Worleei a růžově nebo bíle skvrnité listy a drobnější vzrůst má Brilliantissimum.

Zajímavosti

Na vhodných stanovištích dobře snáší i výrazné tvarování koruny. V Severní Americe se vyskytuje javor cukrový (Acer saccharum), který dosahuje výšky kolem 30 m. Má vykrajované listy podobné našemu javoru mléči, ale zaoblenější okraje a celkově menší, jak si můžeme prohlédnout na kanadské vlajce. Na podzim se také hraje všemi barvami od žluté po fialovou. Má velice kvalitní dřevo a získává se z něj míza na výrobu známého javorového sirupu. Ostatní javory mají také nasládlou mízu, ale zdaleka ne tolik.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Javoru klenu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Javoru klenu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.