Zpět na výběr rostliny

Javor mléč

Javor mléč pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Strom má rozložitou stinnou korunu. Velké pětilaločnaté hladké listy po utržení vypouštějí ze stonku a žilek mléčnou lepkavou tekutinu. Na jaře před vyrašením listů se strom obalí trsy zelenožlutých květů. Podélně zvrásněná kůra se neodlupuje. Na podzim vytváří charakteristické dvounažky lidově zvané ‚vrtulky‘.

Stanoviště

Roste v nižších až středních nadmořských výškách. Upřednostňuje hlubší vlhké půdy, daří se mu na skalnatých stinných stráních i u vody, ale dokáže si poradit i se suchem. Nesnáší zasolenou půdu a není proto vhodný k takto ošetřovaným silnicím.

Kultivary

Existuje celá řada kultivarů: malý s široce kulovitou korunou Globosum, menší s kulatou korunou Cleveland. Červeně až purpurově zabarvené listy má Crimson King nebo Goldsworth Purple a červeně raší Schwedleri, ale později mu listy zezelenají.

Mezi pomalu rostoucí kultivary patří: Dissectum s listy hluboce vykrajovanými, Drummondii s krémově lemovanými listy a sloupovitě tvarované kultivary Olmstedt a Columnare.

Zajímavosti

Dobře snáší tvarování koruny, kulovité kultivary se občas zmlazují téměř úplným ořezáním větví. Kultivary s barevnými listy vyžadují dostatek slunečního svitu, pokud by došlo k silnějšímu zastínění, listy dostanou ‚obyčejnou‘ zelenou barvu. Javorové listy se dobře rozkládají a tvoří kvalitní hrabanku.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Javoru mléči ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Javoru mléče


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.