Zpět na výběr rostliny

Jedle kavkazská

Jedli kavkazskou pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Podobá se naší domácí jedli bělokoré (Abies alba), ale není tak choulostivá. Lesklé tmavě zelené jehlice mají na spodní straně bělavý proužek. Oválné šišky stojí na větvích jako svíce, ve zralosti se rozpadají. Světle šedá kůra zůstává dlouho hladká. Hluboký kořenový systém zabraňuje vývratům.

Stanoviště

Dobře roste v různých nadmořských výškách. V mládí vyžaduje zastínění, ze kterého může postupně odrůst. Nesnáší náhlé oslunění dříve zastíněného kmene, způsobené například skácením okolních stromů, v takovém případě kůra popraská a odloupne se. Na rozdíl od jedle bělokoré snáší poměrně dobře městské ovzduší a na hlubších půdách vydrží i relativní sucho. Jinak je na půdu celkem nenáročná.

Kultivary

Nebyly vyšlechtěny.

Zajímavosti

Z jehličí se destilací získávají silice mající silnou, velice příjemnou vůni připomínající citrusové plody. Lze ji použít k osvěžení vzduchu a uvolnění dýchacích cest. Všechny takové silně koncentrované výtažky jsou prudce jedovaté, proto se důrazně nedoporučuje jejich vnitřní užití. Naopak pár kapek do koupele má velmi příznivé účinky na pokožku i naši psychiku.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Jedli kavkazské ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Jedle kavkazské


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.