Zpět na výběr rostliny

Jedle ojíněná

Jedli ojíněnou pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Vysoký strom zakončený hustou štíhlou korunou. Světlounce zelenomodré přes 5 cm dlouhé jehlice jsou na větvích srpovitě zahnuty. Zastíněné větve brzy opadají a kmen zůstává holý až do případného zlepšení světelných podmínek. Světlá šedá kůra zůstává dlouho hladká. Hluboké kořeny zabraňují vývratům.

Stanoviště

Roste v různých nadmořských výškách a ze známých jedlí je nejméně náročná. Přesto jí prospívá v mládí a po přesazení alespoň částečné zastínění a ani v dospělosti nesnese celodenní plné oslunění. Na půdu a vlhkost je poměrně nenáročná.

Kultivary

Krásně zbarvené kultivary jsou: stříbrobílý Argentea, modrosivý Violacea, velmi dekorativní je zakrslý modrosivý kultivar Compacta, nebo sloupovitý kultivar Fastigiata.

Zajímavosti

Silice obsažené v jehličí a pryskyřici mají silnou, velice příjemnou vůni připomínající citrusové plody. Používá se v odpařovačích k osvěžení vzduchu a uvolnění dýchacích cest. Jako každý vysoce koncentrovaný výtažek, jsou tyto silice prudce jedovaté, proto je nepoužívejte vnitřně. Z příbuzné jedle balzámové se získává pryskyřice, známá jako kanadský balzám, která se využívá ve farmacii, optice i dalších oborech.


Diskuze

O Jedli ojíněné ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Jedle ojíněné


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce