Zpět na výběr rostliny

Jeřáb obecný

Jeřáb obecný pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Štíhlý strom s řídkou vejčitě tvarovanou korunou. Složené listy mají jednotlivé lístečky pilovitě zubaté a zašpičatělé. Kvete po olistění shluky drobných vonných květů, koncem léta tvoří zářivě oranžově červené plody. Bohatý kořenový systém často tvoří výmladky.

Stanoviště

Tato naše domácí dřevina roste od nížin do horských poloh. Na půdy je velmi nenáročná, daří se jí v dobrých hlubokých půdách i na skalách. Snáší různé množství vláhy. Dokáže růst ve stínu i na plně osluněných místech. Silně znečištěné městské ovzduší mu ale vadí.

Kultivary

Mezi kultivary můžeme jmenovat kultivar Edulis se sladšími většími plody a hustší korunou, převislý kultivar Pendula nebo sloupovitý Fastigiata.

Zajímavosti

Díky své silné pařezové i kořenové výmladnosti se velmi dobře zmlazuje a snáší tudíž výborně i silný řez. Hodí se pro zpevnění uvolněných svahů, ať již suchých nebo podmáčených. Pro svou nenáročnost na půdu a míru oslunění často zdobí holé skály. Plody na stromech vytrvávají běžně až do nového roku a jsou vítanou potravou zpěvného ptactva.

Plody kultivaru Edulis se často přidávaly do jiných marmelád a kompotů ke zvýraznění chuti. Mohou se sušit a svými silicemi a vitamínem C obohacovat bylinné čajové směsi.

Jeřáb muk (Sorbus aria)roste hlavně na teplejších vápenatých místech. Má jednoduché celokrajné listy zespodu šedobíle plstnaté. Široce vejčitá koruna dosahuje výšky 10 m. Ozdobné plody jsou zářivě červené. V ulicích se s oblibou vysazuje kultivar Magnifica s většími leskle zelenými listy.

Jeřáb břek (Sorbus torminalis) se vyskytuje na chráněných místech až do středních poloh, na půdu je nenáročný, rozložitá koruna dorůstá výšky až 20 m. Má široké listy s 5–7 ostře špičatými laloky, které se na podzim překrásně zbarvují do různých odstínů oranžové barvy. Plody jsou hnědé, bíle kropenaté.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Jeřábu obecném ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Jeřábu obecného


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.