Zpět na výběr rostliny

Jilm horský

Jilm horský pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Mohutný strom se široce kuželovitou korunou. Asymetrické široké listy bývají zakončeny třemi cípy a jsou na dotek drsné. Kvete před rašením listů, do měsíce se vytvoří a uzrají plochá semena uložená uprostřed penízkovitého listenu. Má bohatý kořenový systém.

Stanoviště

Naše domácí dřevina roste od středních do horských poloh. Upřednostňuje hluboké propustné půdy bohaté na živiny. S oblibou roste na vápencích. Dobře snáší stín i plně osluněná místa. Je mrazuvzdorný a dobře snáší městské ovzduší, pokud jsou splněny jeho nároky na půdu.

Kultivary

Známý je nízký kultivar Camperdownii s převislými až na zem sahajícími větvemi, sloupovitý Exoniensis.

Zajímavosti

Také trpí grafiózou, ale zdaleka ne tolik, jako blízce příbuzný jilm ladní. Ve volné přírodě se oba druhy často kříží a ztěžují tak přesnou identifikaci. Při výsadbě je nicméně vhodné nesázet stromy ve větším množství na jedno místo, aby se nezvyšovala pravděpodobnost nakažení. Pokud k napadení dojde, je nejlepší napadené části stromu brzy uříznout a spálit. Nezralé plody jsou velmi chutnou náhražkou salátu.

Vzdálenější příbuzný jilm vaz, habrolistý (Ulmus laevis) roste u nás v lužních lesích nížin a středních poloh. Mívá často boulovitý kmen a velmi jemné metlicovitě uspořádané větvičky. Květy i plody jsou na dlouhých stopkách, listeny semen po okraji brvité. Vůči grafióze je z našich domácích jilmů nejodolnější.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Jilmu horském ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Jilmu horského


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.