Zpět na výběr rostliny

Jiřinka

Jiřinku pěstují: Janaen


Jednoletá jiřinka je velice oblíbená a nenáročná letnička. Pochází z hor Jižní Ameriky. Má keříčkovitý vzrůst a za dobrých podmínek může být vysoká až 50 cm. Květy mohou být bílé, žluté, červené a fialové, jednoduché, zřídkakdy plné, všechny mají žlutý střed. Nekvetou modře.

Kvete od konce června až do prvních mrazů.

Stanoviště

Jiřinky mají rády slunce, ale snesou i polostín. Půda by měla být hlinitá, výživná, propustná. Nesnáší přemokření.

Rostliny jsou hezké ve smíšených záhonech i v truhlících nebo keramických nádobách.

Péče

Jiřinky musíme předpěstovat. Semena vyséváme v únoru a březnu do pařeniště, klíčí při teplotě cca 18°C. Koncem května vysazujeme sazenice ven na trvalé stanoviště. Nesnesou sebemenší mráz.

Během léta odštipujeme odkvetlé květy, u jiřinek je to zvláště důležité. Jednou za 14 dnů přihnojíme hnojivem například pro balkonové květiny.

Na podzim, nejlépe před příchodem prvních mrazů rostliny vyjmeme z půdy. Vytvořily si hlízy podobné hlízám velkokvětých jiřin. Jsou ale drobnější. Uchováme je nejlépe v krabici v pilinách, na chladném, bezmrazém místě do příštího jara. Pak je můžeme znovu vysadit už rovnou na záhon.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Jiřince ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Jiřinky

penelopa, 11.02.2012 napsal(a):
zdravím,já jsem začátečník,takže jsem moc ráda,že mohu s vámi zdílet vaše rady a poznatky.doufám ,že se mi letos povedou. dekuji Jana

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.