Zpět na výběr rostliny

Jiřiny

Jiřiny pěstují: Fly, sud, pckop


Jiřiny jsou velice oblíbené a nenáročné trvalky s hlízovitými kořeny – hlízami. Pocházejí z Mexika, kde se dokonce hlízy jedly a používaly jako léčivé rostliny. V 18. století byly přivezeny do Evropy. Jejich největší rozkvět nastal v první polovině 19. století. Od té doby bylo vyšlechtěno obrovské množství odrůd.

Pro větší přehlednost byly jiřiny rozděleny do 10 skupin podle tvaru květu – například pomponkovité, kulovité, jednoduché, pivoňkovité, orchideovité, kaktusovité, anemonkovité. Květy mají snad všechny barvy kromě modré, jsou jedno i vícebarevné, žíhané. Rostliny kvetou od konce července až do prvních mrazů. Podle odrůdy dosahují výšky od 25 cm do 2 m.

Stanoviště

Jiřiny špatně rostlou v těžkých a přemokřených půdách, kde hlízy snadno hnijí. Nejlepší jsou půdy s obsahem vápníku a slunné stanoviště.

Dle výšky odrůdy můžeme rostliny vysazovat do smíšených záhonů – vyšší rostliny potřebují oporu, nízké jiřiny jsou hezké v okrasných nádobách na terase.

Vždy je nutné zajistit dostatečnou zálivku

Péče

Hlízy sázíme začátkem května na vzdálenost 30–90 cm dle odrůdy, asi 8 cm pod povrch. Vyplatí se přihnojit cereritem. V dobrých podmínkách můžeme rostliny po narašení mírně zaštípnout, aby se více rozvětvily. Během kvetení důsledně odstraňujeme odkvetlé květy. Po prvních mrazících jiřiny uřízneme asi 10 cm nad povrchem a opatrně vyjmeme hlízy z půdy, abychom je nepoškodili. Necháme je oschnout a uložíme do bedýnky, například s pilinami, na bezmrazé a suché místo. Jiřiny se poměrně snadno množí dělením hlíz na jaře nebo z vrcholových řízků. Odebereme je v létě, ve skleníku přes zimu zakoření.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Jiřinách ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Jiřin

OndrejD, 26.01.2017 napsal(a):
test

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.