Zpět na výběr rostliny

Jírovec maďal

Jírovec maďal pěstují: Jurášek001


Široce vejčitá stinná koruna má silné křehké větve, které se na koncích ladně ohýbají zpět nahoru. Velké vějířovitě složené listy vyrůstají z velkých smolnatých pupenů. Velká vzpřímená květenství žluto bílo růžových drobných květů jsou velmi působivá. Ve stáru tvoří kůra ploché odlupčivé destičky. Plody lidově zvané kaštany jsou uzavřené v kožovitých ostnitých obalech.

Stanoviště

Strom pocházející z Balkánu u nás zdomácněl v nižších a středních polohách. Dává přednost hlubším, mírně vlhkým nebo suchým půdám a vápenitému podloží. Na nechráněném nebo vlhčím místě v chladných zimách trpí mrazem.

Kultivary

Můžete se setkat s plnokvětým kultivarem Baumannii nebo s kultivarem s vykrajovanými listy, Laciniata. Dále je často k vidění kříženec s pávií (Aesculus pavia), zvaný podle barvy květů jírovec červený (Aesculus x carnea) a jeho kultivar Briotii, které mají oba tmavší listy a kožovité obaly plodů téměř bez bodlin.

Zajímavosti

Před 10 lety se u nás rozšířila klíněnka jírovcová, což je drobný motýlek jehož velmi ploché housenky vyžírají vnitřek listů kaštanu koňského (jírovce maďalu). Z toho důvodu naprostá většina těchto okrasných stromů koncem léta shodí listy s hnědými fleky od housenek, snaží se podruhé vyrašit a občas i vykvést. Pokud chcete jírovcům pomoci, je důležité spadané listy co nejpečlivěji shrabat a spálit nebo zkompostovat, v ideálním případě jak na podzim, tak i na jaře před 10. dubnem. Přitom bývá jarní zásah prospěšnější. První generace motýlků se shromažďuje na severní stinné straně kmene těsně pod spodními větvemi. Velmi účinné je ošetřit toto místo na jírovcích i na dalších stromech v těsné blízkosti kontaktním insekticidem KARATE 2,5 EC, a to jak 10. tak i 20. dubna. Tímto postupem snížíte napadení listů na 30%, čímž velmi pomůžete stromům nabrat sílu do dalšího roku. Zajímavé je, že klíněnka další u nás rostoucí druhy jírovce, ani jeho křížence s jírovcem pávií nenapadá.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Jírovci maďalu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Jírovce maďalu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.