Zpět na výběr rostliny

Kaštanovník setý

Kaštanovník setý pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Široce kuželovitá koruna je složená z pokroucených dlouhých větví. Kolem 20 cm dlouhé, ostře pilovité listy mají výraznou žilnatinu. Je nápadný svými silně pichlavými, hustě bodlinatými obaly, které ukrývají jedlé kaštany. Bohatý kořenový systém sahá do velké hloubky.

Stanoviště

Pochází z různých zemí kolem Středozemního moře. U nás vyžaduje nižší, dobře chráněné polohy. Potřebuje hluboké půdy nejraději s mírně kyselou reakcí, které jsou alespoň mírně vlhké a mají dostatek živin. Dobře snáší polostín i plně osluněná místa.

Kultivary

Pěstuje se nešlechtěný, původní druh.

Pěstování

V našich podmínkách v tuhých zimách občas namrzá. Dříve často vysazované kaštanovníkové sady hodně trpěly parazitující houbou Endothia parasitica. Roztroušeně pěstované stromy však napadá jen výjimečně.

Zajímavosti

Jedlé kaštany jsou ve středomoří oblíbenou pochoutkou přidávanou do mnoha jídel, nejčastěji se jedí pražené. Pokud si je budete chtít připravit doma v troubě nebo na pánvi, nezapomeňte tvrdý kožovitý obal kaštanů předem dobře naříznout, jinak mají neodolatelnou tendenci ‚vybouchnout‘ a rozletět se na všechny strany.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Kaštanovníku setém ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Kaštanovníku setého


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.