Zpět na výběr rostliny

Katalpa trubačovitá

Katalpu trubačovitou pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Rozložitá kuželovitá koruna nese na větvích velké široce srdčité listy zakončené 1 až 3 hroty, které jsou svrchu pýřité a při rozemnutí vydávají silnou vůni. V létě se otevírají bílé květy uprostřed žluto fialově zbarvené ve svisle uspořádaných květenstvích, které se po opylení promění v štíhlé až 40 cm dlouhé převislé tobolky, vytrvávající na stromě i přes zimu. Má bohatý hluboko sahající kořenový systém.

Stanoviště

Tato severoamerická dřevina vyžaduje teplé, dobře chráněné umístění v nižších polohách. Upřednostňuje hlubší, živné, svěže vlhké nebo sušší půdy a plně osluněná místa. Na nedostatečně chráněných lokalitách trpí pozdními mrazy.

Kultivary

K dostání je drobně rostoucí kultivar Nana.

Zajímavosti

Přestože má květy jen slabě vonné, působí aroma listů na většinu hmyzu silně odpudivě, čehož se s oblibou využívá a katalpy jsou sázeny u teras nebo dvorů, aby odpuzovaly komáry a mouchy.

Blízce příbuzná katalpa nádherná (Catalpa speciosa) má mohutnější vzrůst, větší květy a silnější tobolky, které pro svoji podobnost doutníkům daly stromu lidový název ‚Doutníkový strom‘.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Katalpě trubačovité ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Katalpy trubačovité


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.