Zpět na výběr rostliny

Kdoulovec

Kdoulovce pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Hustý široce rozložitý keř má trnité větve a podlouhle vejčité pilovité listy s velkými palístky. Poměrně velké pětičetné květy jsou červené, růžové nebo bílé. Plodem jsou žlutozelené voňavé malvice nepravidelného tvaru s tlustou hrubou pokožkou.

Stanoviště

Původem z východní Asie u nás tato dřevina roste v nížinách a středních polohách. Vyžaduje chráněná místa se sušší nebo dobře propustnou půdou. Na živiny je středně náročná. Dobře snáší stín i plné slunce.

Kultivary

Bíle kvetoucí je kultivar Nivalis, plněji kvetoucí s krvavě červenou barvou je Simonii.

Zajímavosti

Z Japonska pochází i další kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica). Je velmi podobný předešlému, ale dorůstá jen do výšky 1 m a drobnější květy mají oranžově červenou barvu.

Plody lze využít v kuchyni jako přísadu do marmelád rosolů a šťáv. Dají se navléknout a zavěsit někam, kde chceme využít jejich vůni. Pro svou nenáročnost se dají pěstovat téměř kdekoliv a velmi dekorativně působí tvarujeme-li je tak, aby rostly po zdi. Množit se dají semeny i dřevnatými řízky.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Kdoulovci ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Kdoulovce


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.