Zpět na výběr rostliny

Kolopejka

Kolopejku pěstují: Aliiik, carodejkam


Patří do čeledi Tlusticovitých. Pochází z Asie a Afriky kde rostou jako vytrvalé keře nebo polokeře. U nás je nejznámější Kalanchoe blosfeldiana, jinak je asi 200 druhů. Používáme je jako dárkové květiny nebo do sesazovaných mis.

Kolopejka má oválné, po okraji mírně vroubkaté listy. Povrch listu je ochmýřený, dužnatý a vodnatý. Květy drobné, čtyřčetné, složené ve vrcholičnatých latách. Barvy květu jsou různé například červená, žlutá, fialové, bílé…

Péče

Potřebují dostatek světla, snáší i přímé sluneční záření. Jsou to krátkodenní rostliny a pro tvorbu květu potřebují 11,5 až 12,5 hodiny světla. Optimální teploty kolem 20°C. Zaléváme málo, nesnáší přemokření. Během květu zaléváme spodem.

Přesazujeme jednou za rok nejlépe na jaře do nové zeminy. Během roku obíráme odkvětlé květy a otíráme z listů prach.

Zemina a hnojení

Substrát lehčí, humózní a dobře propustný. Musí mít kyselé pH, proto přidáváme rašelinu.

Začínáme přihnojovat koncem dubna do srpna, přibližně jednou za čtrnáct dní. Hnojivem na květ.

Množení

Množíme vrcholovými řízky s dvěma až třemi páry listu. Zapícháme jednotlivě do malých květináčků a při teplotě 10 až 22°C necháme zakořenit.

Choroby a škůdci

Při přelití hniloba kořenů a výhonů.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Kolopejce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Kolopejky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.