Zpět na výběr rostliny

Kopretina

Kopretinu pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Jedná se o v Evropě velice rozšířenou luční květinu z čeledi hvězdnicovitých. Lidově bývá nazývána husar, svatojánské kvítko, jánské kvítí.

Kopretina je vytrvalá bylina, 20–80 cm vysoká. Z vodorovně nebo šikmo rostoucího oddenku vyrůstá brzy na jaře přízemní růžice listů. Z ní olistěná lodyha, větvená i nevětvená, na jejímž konci je úbor, u jednoduchých květenství se žlutým terčem a bílými paprsky. Květ je oboupohlavný, rostlina kvete od května do října. Plodem je nažka, semena dobře klíčí. Kopretina se také může rozmnožovat řízkováním nebo dělením.

Byla vyšlechtěna řada zahradnických kultivarů, které se liší zejména dobou květu. Nejvýznamnější je kopretina velkokvětá (L. maximum) s úborem v průměru až 10 cm.

Výskyt

Kopretina roste v celé Evropě, ve Skandinavii i Asii. Evropany byla dovezena i na Nový Zeland. Vyskytuje se na loukách a mezích, ve světlých lesích. Objevuje se na sušších, nekulturních půdách s malým obsahem živin. Na takovýchto místech vytváří souvislý porost.

Je oblíbenou zahradní květinou. Na jednom stanovišti ale dlouho nevydrží. Přibližně po třech letech se doporučuje trsy rozdělit a přesadit. Vyžaduje slunnou polohu a dostatek vláhy. Často bývá napadána mšicemi.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Kopretině ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Kopretiny


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.