Zpět na výběr rostliny

Kopřivěnka

Kopřivěnku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Patří do čeledi Hluchavkovité. Pochází z Afriky a Asie. U nás všechny kultivary vznikly křížením. Je to velmi rychle rostoucí rostlina.

Může dorůstat do výšky až 50 cm. Listy široce kopinaté, po okraji pilovité. Povrch listu je mírně chloupkatý až jemně sametový. Listy mají různé barvy. Stonek (lodyha) je dutá a čtyřhranného tvaru.

Péče

Potřebuje dostatek světla i přímého slunce. Teploty v létě snáší vysoké s dostatečnou zálivkou a v zimě při přezimování od 10°C. Jak už bylo řečeno, v létě zaléváme často. Za teplých dnů i každý den. Kořenový bal nesmí vyschnout, ale zase nesmí být trvale přemokřen. Přes zimu zálivku omezíme a zaléváme jen málo.

Rostlina rychle stárne a vydrží nám přibližně jeden rok, starší rostliny jsou nevzhledné. Proto jí nemusíme přesazovat, ale každý rok je vhodné si z řízků vypěstovat novou rostlinku. Během roku přidáváme k vysokým rostlinám oporu, obíráme oschlé listy. Kopřivěnku zaštipujeme pro rozvětvení, tím také podpoříme růst výhonů.

Zemina a hnojení

Kopřivěnka potřebuje těžší substrát, proto nepřidáváme rašelinu, ale je vhodná ornice nebo kompost. Na spod květináče je vhodná drenáž, která zabrání přemokření.

Přihnojujeme od března do konce září hnojivem, které obsahuje méně dusíku a více draslíku.

Množení

Rozmnožovat můžeme řízkováním nebo semenem. Množení semenem, ale není vhodné, protože se většinou nezachová zabarvení listu. Proto je vhodnější množit řízkováním. Řízky si drží zabarvení listů. Odebíráme je v únoru z mateční rostliny. Nastimulujeme a zapícháme je do květináčů po více kusech. Při teplotě 20°C a zvýšené vzdušné vlhkosti nám zakoření. Později je zaštipujeme pro rozvětvení.

Choroby a škůdci

V interiérech, kde mají nedostatek světla a suchý vzduch, rostlinu napadají svilušky a molice.

Rady a tipy

Kopřivěnka se používá i jako letnička do venkovních sadeb. Listy se používají do vazby.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Kopřivěnce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Kopřivěnky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.