Zpět na výběr rostliny

Kosmatec

Kosmatec pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Nízká plazivá letnička, podobná sukulentům.

Pochází z jižní Afriky, kde roste na suchých místech na skalách. Má mírně dužnaté listy i stonek, na jeho konci vyrůstá krásný květ podobný kopretině nebo sedmikrásce v pastelových barvách s tmavým středem. Z tohoto důvodu se někdy hovoří o kosmatci sedmikráskovitém.

Kvete od června do srpna.

Stanoviště

Kosmatec musí růst na plném slunci. V polostínu nebo za podmračených dnů se květy vůbec nerozvinou. Za deštivého počasí rostlina často uhyne.

Vyžaduje propustnou, písčitou půdu, sucho a nehnojit. Zálivka musí být velice mírná, nesnáší přemokření. Za těchto podmínek se dočkáme opravdu krásných v průměru až 5 cm velkých květů. Výborně poroste na balkoně, na který praží polední slunce, ve skalce, v hliněné vyhřáté nádobě na terase.

Péče

Kosmatec je dobré předpěstovat. V březnu vyséváme semena do pařeniště, jakmile vyrostou malé semenáčky, výrazně omezíme zálivku, jinak uhnijí. Na stanoviště sázíme koncem května. Semena můžeme také vysadit přímo na záhon, ale úspěch nebývá zaručen.

Vzrostlá, nakvetlá rostlina je na jaře běžně k sehnání v zahradnických prodejnách. Pokud koupíme zdravou sazenici a zajistíme vhodné podmínky k růstu a květu, pokvete rostlina celé léto.

Rady a tipy

Jedná se o typickou rostlinu pro zapomnětlivce. Nejlépe roste s minimem péče. Slunce a zálivka odstátou vodou cca 1 týdně naprosto stačí.

Diskuse:

- Kosmatec do truhlíku


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Kosmatci ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Kosmatce


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.