Zpět na výběr rostliny

Kostival

Kostival pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Kostival patří do čeledi brutnákovitých, je příbuzný například s pomněnkou nebo plicníkem. Je známo asi 30 druhů těchto rostlin. Pocházejí z Evropy, rostou i v Asii, na Sibiři.

Kostival je poměrně robustní trvalka, dosahuje výšky až 2 m. Jako většina brutnákovitých je to rostlina drsná a chlupatá, s dužnatou, hranatou lodyhou, u některých druhů větvenou, listy rostou střídavě.

Druhy

Kostival lékařský (Symphytum officinalis)

Jedná se o velice známou léčivou bylinu. Kvete od května do srpna tmavě fialově, zřídkakdy růžově a žlutavě bíle, květy jsou nící, uspořádané ve dvojvijanu. Roste poměrně hojně na vlhkých, polostinných místech, podél potoků nebo v lužních lesích.

Léčivé schopnosti kostivalu lékařského byly známé už od středověku. Užíval se k hojení ran, nehojících se vředů, proti akné. Nejvíce účinných látek obsahuje na jaře a na podzim kořen, který je na povrchu černý, uvnitř bílý, kůlovitý a proniká hluboko do půdy.

Dříve se z kostivalu vařilo víno, krmil se jím dobytek. V současné době se vnitřní užívání nedoporučuje. Rostlina obsahuje v malém množství alkaloidy, které mohou působit toxicky.

Ve starých herbářích se můžeme setkat s názvy černý kořen, kobylí mléko nebo volský jazyk.

Kostival hlíznatý (Symphytum tuberosum)

Tento druh roste u nás hlavně na Moravě, v Českém středohoří, rozšířený je v západní Evropě. Vyskytuje se stejně jako většina kostivalů na vlhkých, humózních půdách, na polostinných místech. Dřive byl pěstován pro hlízovitě ztlustlé oddenky, které obsahují velké množství škrobu.

Kostival bahenní (Symphytum tanaicense)

Tento druh se na našem území nevyskytuje, roste zřídka na Slovensku, kde je zákonem chráněný. Je celkově vyšší než kostival lékařský, jeho květy mají modrofialovou­ barvu.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Kostivalu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Kostivalu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.