Zpět na výběr rostliny

Krásnoočko

Krásnoočko pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Pochází ze Severní Ameriky, listy má vstřícné. Patří do čeledi Asteraceae – Hvězdnicovité. Jsou nízké i vyšší. Výška zhruba 100 cm.

Stanoviště

Potřebují slunná místa propustnou, hlubokou, živnou, mírně vlhkou půdou. V polohách pro ni nevhodných dlouho nevydrží.

Množení a sázení

Množíme dělením. Sázíme dostatečně hluboko.

Kvetení

Kvete v červnu až září, tedy v podstatě celé léto. Květ je žlutý, na konce květních lístků jsou zubaté. Jiné odrůdy kvetou bíle, růžově.

Péče

Pravidelná zálivka, prokypření půdy, odstřihávání odkvetlých květů. Jestliže rostliny častěji rozdělíte a přesadíte, budou lépe a zdravěji vypadat a protože rostou trsovitě, nehrozí tak zahnívání porostu. Můžete to udělat na jaře a tím je i zároveň rozmnožíte.

Choroby a škůdci

  • Padlí (Erysiphceae)
  • Botryotiniová skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana)
  • Plži
  • Háďátka

Použití

Do trvalkových záhonů, mobilní zeleň, k řezu (vydrží ve váze velmi dlouho), do jiných skupinových výsadeb. Coreopsis rosea a krásnoočko přeslenité se hodí do větších skalek, nízké obruby. Jinak opět do trvalkových záhonů, mobilní zeleň.

Druhy jejich kultivary

Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora)

Roste volně, je rozkleslá. Má hladké listy. Její kultivary jsou: Ema, Early Sunrise, Eva, Jana.

Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)

Pro naše podmínky, asi nejodolnější. Vytváří husté vzpřímené keříky, vysoká až 50 cm. Listy jsou velmi jemně dělené. Její kultivary jsou: Grandiflora, Moonbeam, Zagreb.

Coreopsis rosea

Kvete celé léto, barvou vyniká mezi osatními krásnoočky, má velmi uzounké, čárkovité listy. Její kultivary jsou: Alba, Americam Dream.

Rady a typy

Dá se pěstovat dohromady s rody Aster amellus, Erigeron, Delphinium.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Krásnoočku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Krásnoočka


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.