Zpět na výběr rostliny

Lichořeřišnice

Lichořeřišnici pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Lichořeřišnice je jedna z nejoblíbenějších letniček. Na našem území se pěstuje už přes 400 let. Byla k nám dovezena z oblastí Mexika, Peru a Brazilie v 17. století.

Vyskytuje se ve dvou formách – nízké, kompaktní, která dosahuje výšky 20–30 cm a ve formě plazivé liany, jejíž lodyha může mít délku až 3 m. Kvete od června až do mrazů v barevné škále od žluté až po téměř hnědou, květ může být jednoduchý nebo složený, jednobarevný nebo žíhaný. Je podobný špičaté kápi, od toho pramení i název kapucínská.

Stanoviště

Lichořeřišnice má ráda slunce, půdu propustnou, ne příliš výživnou. V půdách s vyšším obsahem dusíku špatně kvete a má velké listy.

Hodí se na záhon i do truhlíku, často se sází do zeleninových záhonů, kde na sebe přitahuje mšice a tím před nimi chrání ostatní rostliny. V půdě odpuzuje hlísty. Velké listy brání růstu plevele.

Péče

Lichořeřišnici je nejlépe vysít rovnou do půdy koncem dubna – začátkem května. Jarní mrazíky snáší při klíčení poměrně špatně, na podzim je vzrostlá rostlina mírně mrazuvzdorná. Semena jsou velká asi jako hrách, což značně usnadňuje setí. Vyséváme po špetkách, semena zakryjeme slabou vrstvou zeminy, vyklíčí asi za 7 dní. Květinu je možné předpěstovat, aby dříve kvetla.

Lichořeřišnici nehnojíme, má pak velké listy a málo kvete.

Rostlina roste velmi rychle, proto se často používá k zakrytí nevzhledných míst na zahradě. Poléhavá forma vytvoří rychle pohledovou clonu. Ještě začátkem léta je možné vysít další semena, prodloužíme pak dobu kvetení na záhonu.

Druhy

Lichořeřišnice není jen letnička. Má mnoho druhů, například lichořeřišnice hlíznatá má jedlou voňavou hlízu a znají ji zejména vegetariani, lichořeřišnice mnoholistá je žlutě kvetoucí trvalka.

Rady a tipy

Tato letnička má léčivé účinky. Používá se při onemocněních močového měchýře, horních cest dýchacích, obsahuje antibiotické látky. List i květ se uplatní v letních salátech, rostlina má ostrou chuť, trochu připomíná ředkvičku. Mladé plody se nakládají do ostrých nálevů, chutnají jako kapary. Pro všechny tyto účely používáme pouze chemicky neošetřené rostliny.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Lichořeřišnici ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Lichořeřišnice


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.