Zpět na výběr rostliny

Lilie

Lilii pěstují: Lenka 38, Tinuvien, Fly, Janaen, iris66, sud, pckop


Lilie, nejkrásnější a nejvýznamnější cibuloviny mají domov v Kanadě, Číně, Japonsku, na Sibiři i na Floridě. U nás jsou domácí dva druhy – lilie cibulkonosná (L. bulbiferum) a lilie zlatohlávek (L. martagon). Obě patří k silně ohroženým druhům a jsou zákonem chráněné.

Lilie kvetou ve všech barvách kromě modré od června do září. Jsou různě vysoké, dle druhu od 30 cm až po 150 cm a mají různé nároky na pěstování.

Stanoviště

Rostliny nejlépe rostou, mají-li zastíněné „nohy“. Dobře prospívají na slunci i v polostínu, v současnosti se často pěstují v okrasných nádobách.

Půda by měla být kyprá, ne přemokřená. Vápenitou půdu potřebují martagon hybridy a lilie bělostná, kyselou půdu pak orientální hybridy. Při nákupu cibule je nutné pečlivě zjistit nároky dané odrůdy na půdu.

Péče

Lilie sázíme v září a říjnu do hloubky asi 20 cm. Výjimkou je lilie bělostná. Sázíme ji už v srpnu a velmi mělce (pouze do 3 cm).

Na dno jamky dáme písek jako drenáž. Rostliny nesnášejí přemokřené půdy. Na zimu místo posypeme vrstvou kompostu. Na jaře se začne vyvíjet olistěná lodyha.

Rostliny je dobré pohnojit, půdu neokopáváme, raději rozvrstvíme mulč. Vyšší druhy vyvážeme k opoře. Během květu odstraňujeme odkvetlé květy. Na podzim není nutné cibule z půdy vyndavat. Vydrží na jednom místě 3 roky nebo i 40 let, záleží na druhu.

Druhy

Lilie začaly být oblíbené přibližně po druhé světové válce. Vyvinulo se velké množství hybridů a druhů.

Mezi nejvýznamnější patří:

  • asijské hybridy s květy obrácenými nahoru a asi s největším počtem odrůd
  • americké hybridy, které prospívají v kyselých půdách a jsou poměrně choulostivé
  • martagon hybridy s většinou skvrnitými květy
  • orientální hybridy vhodné do skleníku s kyselou půdou
  • trubkovité hybridy jsou nejméně náročné a mají dlouhé květy

Nejznámější a nejčastěji pěstovaná je lilie bělostná (L. candidum) a lilie královská (L. regale)

Rady a tipy

Cibule lilií se skládají ze šupin, v dobrých podmínkách lze rostliny šupinami množit. Zvláštností cibulkonosných lilií je tvorba pacibulek v paždí listů.

Cibule chráněné lilie zlatohlávka se dříve vařily a jedly. U nás je ojediněle možné vidět rostlinu ve volné přírodě, v chráněných oblastech, v listnatých lesích.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Lilii ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Lilie


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.