Zpět na výběr rostliny

Liliovník

Liliovník pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Nádherný statný strom, který ve své domovině dorůstá výšky až 40 m, tloušťky 100 cm. Pochází ze Severní Ameriky, z oblastí prérií. V Evropě se začal pěstovat přibližně v první polovině 17. století.

Liliovník má v mládí má kůru hladkou, šedohnědou, ve stáří černou brázditou borku. Listy jsou velice dekorativní, lyrovitého tvaru, na jaře a v létě jasně zelené, na podzim krásné zlatožluté, na zimu opadají. Květy mohou být velké až 5 cm. Jsou vzdáleně podobné tulipánům,mají zelenožlutou barvu a objevují se v červnu a červenci. Plodem jsou křídlaté nažky v šišticovitých souplodích. Dozrávají v říjnu a listopadu a rozpadávají se na stromě.

Ve své domovině je liliovník využíván v nábytkářském průmyslu, má pevné a pružné dřevo.

Stanoviště

V našich podmínkách bývá často vysazován do okrasných parků a zahrad. Půda by měla být bohatá na minerály, nepřemokřená, propustná. Místo světlé, vynikne jako soliterní dřevina.

Péče

Liliovník je světlomilný, nesnáší dlouhodobé sucho a vápenitou půdu. V dospělosti dobře snáší naši zimu, v mládí je vhodné na zimu zakrýt kořeny například mulčovací kůrou. Také ochrana proti okusu je vhodná. Nesnáší zmlazovací řez, při výsadbě je nutné pamatovat na to, že se bude jednat o statný strom.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Liliovníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Liliovníku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.