Zpět na výběr rostliny

Limonka

Limonku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Limonka je jednou z nejznámějších slaměnek.

Tato poměrně statná letnička pochází se severní Afriky, některé druhy ze Středomoří. Do Evropy byla přivezena v 16. století a v současnosti známe asi 100 druhů od nízkých 10 cm vysokých až po 70 cm poměrně mohutné rostliny.

Z přízemní růžice listů vyrůstá stvol, který se může větvit. Na konci stvolu jsou květy jako z papíru, v mnoha barvách, od bílé a žluté přes růžovou a fialovou až k modré.

Mezi pěstitely jsou známé také vytrvalé statice, které mají formu polokeře a kvetou v odstínech růžové.

Stanoviště

Pro limonku je nejlepší hlinitá vápenitá půda s dostatkem živin. Rostlina má ráda sušší půdy a slunce. Místo by mělo být chráněné před deštěm.

Je choulostivá na napadení plísní.

Péče

Semena statice vyséváme od února do dubna. Doba klíčení je asi jeden týden při teplotě 18° C. Na konečné stanoviště sázíme rostlinky od poloviny května. Květy se objevují od července do září.

Lépe se limonka pěstuje z kupovaných, již upravených semen. Pokud chceme použít semena z vlastní sklizně, je třeba je před výsevem vyprostit z jakéhosi obalu (klubíčka).

Rady a tipy

Tato letnička se pěstuje zejména k řezu, do suchých vazeb. Na sušení sbíráme stvoly s květem nejlépe během srpna, za suchého počasí. Sušíme ve stínu, například na půdě, v mírném průvanu, zavěšené květem dolů.

Rostlina si podrží tvar i barvu déle než rok.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Limonce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Limonky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.