Zpět na výběr rostliny

Lípa srdčitá

Lípu srdčitou pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Široce kuželovitá koruna často připomíná tvar listů. Drobnější listy jsou srdčité, na spodu mají v úpatí žilek rezavé chloupky. Silně vonné žluté květy mají blanitý listen. Má bohatý kořenový systém a tvoří pařezové výmladky.

Stanoviště

Naše domácí dřevina roste od nížin až po okraj horského pásma. Dává přednost dostatečně hlubokým, bohatším a vlhčím půdám. Poměrně dobře snáší sucho. Dokáže růst na zastíněných místech, ale daří se jí i na plném slunci.

Kultivary

Pomaleji rostoucí kultivar Erecta má štíhlejší korunu.

Zajímavosti

Díky své silné pařezové výmladnosti se velmi dobře zmlazuje a snáší tudíž výborně i silný řez. Přes to, že má měkké, dobře opracovatelné dřevo se tato vysoce ceněná medonosná dřevina dožívá stáří kolem 1000 let. Mladé semenáčky ale vyžadují dostatečnou vlhkost, stín a ochranu mateřského porostu.

Květy obsahují velké množství medovice. Čaj z květů sebraných v plném květu má červenavou barvu, silné potopudné účinky a velmi pomáhá při nachlazení a nemocech dýchacích cest. Scezené květy z čaje lze zevně použít k prokrvení a tím i omlazení pokožky; do půl hodinky po nanesení je však vhodné kůži omýt teplou vodou a natřít krémem.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Lípě srdčité ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Lípy srdčité


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.