Zpět na výběr rostliny

Lípa velkolistá

Lípu velkolistou pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Široce kuželovitá koruna má podobně jako listy srdčitý tvar. Listy jsou větší než u lípy srdčité a jsou výrazně nesouměrné. Vonné medonosné květy dávají vzniknout žebernatým plodům, které nelze v prstech rozmáčknout. Kůra zůstává hladká do poměrně vysokého věku. Mohutný kořenový systém často tvoří výmladky.

Stanoviště

Naše domácí dřevina roste od nížin až po okraj horského pásma. Dává přednost živějším vlhčím půdám. Na hlubokých půdách dobře snáší sucho. Dokáže růst na zastíněných místech i na plném slunci.

Kultivary

Mezi kultivary patří Lancinata se stříhanými listy, pomalu rostoucí kultivar s úzkou korunou Fastigiata nebo červeně rašící Rubra.

Zajímavosti

Má stejné vlastnosti a podobné využití jako lípa srdčitá. Oba druhy se také ve volné přírodě často kříží. Na volném prostranství sahají spodní větve stromů často až k zemi.

Lípa plstnatá, stříbrná (Tilia tomentosa)

Pochází z jihovýchodní Evropy, má kuželovitou pravidelně větvenou korunu, listy zespodu šedobíle plstnaté. Kvete až uprostřed prázdnin, velmi silně voní, květy však nejsou medonosné. Sucho a znečištěné prostředí snáší nejlépe ze jmenovaných lip.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Lípě velkolisté ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Lípy velkolisté


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.