Zpět na výběr rostliny

Lobelka

Lobelku pěstují: Lacenka, JVP, iris66, Janaen


Lobelka je poměrně náročná letnička, přesto je v současné době velice oblíbená. Existuje přes 300 druhů této rostliny, některé pocházejí z amerických tropů , jiné, mezi které patří i lobelia erinus, pocházejí z jiřní Afriky, kde rostou jako trvalky. K nám byly dovezeny v 17.století. Lobelka drobná je velice jemná, subtilní a křehká rostlina. Kvete od května do září v červené barvě a v odstínech modré a fialové, některé mají tzv. bílé „oko“. Rovněž drobné lístky mohou mít světle i tmavě zelenou barvu. Dosahuje výšky od 10 do 30 cm, známe nízké i převislé druhy.

Stanoviště

Lobelka dobře pokvete na slunci a v polostínu, nesnáší mráz. Vyžaduje humozní půdu, mnoho živin a bohatou zálivku. Tato letnička se uplatní hlavně v truhlícíh a závěsných nádobách, na obruby záhonů a k vytvoření různých ornamentů na záhonu třeba ve spojení s ledovkou a afrikánem.

Množení

Semenem, je velmi jemné a proto nezasypáváme, vyséváme ho do pařeniště, do skleníku, do truhlíku v bytě v únoru až březnu. Přepichujeme po 3 až 5 kusech, po té dáváme do truhlíků, květinových mís, na záhony.

Péče

Potřebuje častou a vydatnou zálivkou, každý týden mírně přihnojit. Po kvetení seřízneme, tak podpoříme kvetení. Pokud přehnojíme dusíkem tak, pozdě a málo kvetou.

Použití

Okenní truhlíky, balkony, hrnky, květinové mísy a také podsadba k rostlinám na kmínku s korunkou.

Choroby a škůdci

  • Mšice

Druhy a odrůdy

Lobelia erinus Richardii

Množení

termín je únor až duben, děláme to pomocí řízků, které zakořeňují při teplotě 18°-20°C. Po 3–4 týdnech dáme teplotu na 16°C a ke konci pěstování je teplota na 12°-14°C. Během toho zaštipujeme.

Stanoviště

S dostatkem světla a vzduchu, je to podobné jako u L. erinus.

Péče

Podobná jako u L. erinus.

Použití

Závěsné nádoby, květinové nádoby, truhlíky.

Keřovitě rostoucí – skupina Compacta

Kaser Wilhelm – chrpově modrá, Climbram Inproved – modrobílá, Rosamunde – karmínově červená a bílá.

Převisle rostoucí – skupina Pendula

Blue Cascade – světle modrá, Safír – tmavě modrá s bílou.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Lobelce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Lobelky

Hejduková, 20.01.2013 napsal(a):
Vloni jsem si lobelku vypěstovala ze semen ,dlouho nic nerostlo, pak pozdě zjara začala vylézat, nakonec jsem ji dala do záhonu a tam se krásně rozrostla, byla bohatá a měla stále krásné kvítky, vydržela mi až do prvních mrazů. Letos jsem si nakoupila mnoho semen a budu ji znova pěstovat, je nádherná...
emilka12, 20.11.2011 napsal(a):
Lpobelku jsem si na jaře koupila, nasadila do truhlíku a dala na balkon. Začala krásně růst a pak nastaly deště. Promokla a uhynula. Ronila jsem slzy.

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.