Zpět na výběr rostliny

Maceška

Macešku pěstují: Lenka 38, iris66, Janaen


Maceška, lidově nazývaná také violka, je krátkověká vytrvalá rostlina, která se v našich podmínkách pěstuje jako dvouletka. Jejími předky jsou planě rostoucí violky, které byly šlechtěny. Maceška v dnešní podobě se prvně objevila v 19. století. Kvete hlavně na jaře, od dubna do června, může rozkvést ale i na podzim, v září i v listopadu, záleží na době výsevu. Květy kvetou téměř ve všech barvách, jsou jedno i vícebarevné, s „okem“ i bez.

Stanoviště

Půda pro macešku by měla být humózní s dostatkem živin, poloha slunná, snese i polostín. Zajistíme dostatek živin a mírnou zálivku. Tato květina je hezká jak v truhlíku, tak v záhonu. Oblíbená je na výzdobu hrobů.

Péče

Jedná se o velmi odolnou rostlinu. Doba výsevu záleží na tom, kdy chceme, aby maceška rozkvetla. Pro jarní kvetení sázíme semena v červnu a červenci, pro podzimní brzy na jaře. Osivo pokryjeme zeminou, výsev nesmí zaschnout. Semeno vzejde asi za deset dní. V oblastech s mírnou zimou můžeme sázet rovnou na záhon a setbu na zimu lehce zakrýt. V horských oblastech sázíme do truhlíku, který umístíme na chladné, světlé místo a rostlinky vysadíme na stanoviště až na jaře.

Maceška dobře snáší přesazování v době květu.

Rady a tipy

Planné violky byly bylinami lásky, violka trojbarevná uklidňuje. Macešky nebyly v dřívějších dobách příliš oblíbené. Uspořádání květu a lístků připomínalo macechu a její dcery, do domu prý přinášela neštěstí. Snad také proto se dříve používala pouze na hřbitovech.

Vysadíme-li macešku ze skupiny Hiemalis v červnu, vykvete hned dvakrát. Už za dva měsíce v září poprvé a na jaře podruhé. Květ je ale menší.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Macešce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Macešky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.