Zpět na výběr rostliny

Mahónie cesmínolistá

Mahónii cesmínolistou pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Široce rozložitý keř má lesklé složené listy se zubatými okraji. Bohaté chomáče žlutých květů brzy na jaře krásně výrazně voní. Mívá velké množství malých peckoviček modrobíle ojíněných, které po rozmáčknutí vydávají tmavočervenou silně barvící tekutinu. Má hluboko sahající kořenový systém.

Stanoviště

Dřevina pocházející se Severní Ameriky u nás roste od nížin do hor. Na půdu je celkem nenáročná, dobře snáší vlhčí i suchá místa. Nevadí jí kyselá ani zásaditá půdní reakce. Daří se jí na zastíněných i plně osluněných místech.

Kultivary

Přes zimu má kultivar Atropurpurea výrazněji červenavě zbarvené listy.

Zajímavosti

Stejný původ má blízce příbuzná mahónie plazivá (Mahonia repens), která se šíří zakořeňujícími výhonky a dosahuje výšky jen kolem 0,5 m. S výše jmenovaným druhem se ochotně kříží a vytváří tak různé přechodné formy.

Plody mahónie jsou jedlé, dají se z nich připravovat marmelády a šťávy. Indiáni používali zářivě žlutě zbarvené kořeny k léčení jater. Jsou to dlouhověké keře a postupně mohou dosahovat úctyhodných rozměrů. U nás se často rozmnožují přirozeně ze semen roznášených ptáky.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Mahónii cesmínolisté ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Mahónie cesmínolisté


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.